Konya’da doğan Mersinli dördüzlerin 19 yıllık doktor vefası

Konya’bile 19 sene önce tombul süt kuzusu yöntemiyle döl hasreti dinen Mersinli Hiçlik ile Rabia Kalıç çiftinin dördüz çocukları, tedaviyi gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu ile her yıl ahenktar görüşüyor.

Mersin’de tüvana Fakirlik ile Rabia Kalıç çifti, mufassal yıllar çocuk sahibi olamayınca yakınlarının tavsiyesiyle Konya’ya geldi.

Çift, burada Necmettin Erbakan Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Temel Selen Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu ile görüştü.

Tüp süt kuzusu tedavisiyle iki canlı küsurat Rabia Orak, Eli Açık, Şamil, Sena ve Şeyma adını verdikleri dördüz çocuklarını kucağına ahiz mutluluğunu yaşadı.

Mersin’bile ateş parçası ve liseden bu yıl çıkışlı olan kardeşler, hasis yaştan itibaren akrabalarının da yaşadığı Konya’daki doktorları Çolakoğlu’nu görüşme ediyor.

“Hekim olarak değil benzeri karı büyüğü yerine görüyor”

Prof. Dr. Çolakoğlu, AA muhabirine, gençlerle daima görüştüklerini söyledi.

Tüp çağa tedavisiyle 19 yıl evvel ailenin şişman mutluluk yaşadığını anlatan Çolakoğlu, annenin sevincini unutamadığını, bu hikayenin haddinden fazla cümbüş donör olduğunu aktardı.

Çolakoğlu, 34 haftada dimdik dünyaya gelen bebeklerin o dolaşma şişman sargı uyandırdığını belirterek, “Üniversite çağına mevrut gençler, beni hemen hekim yerine değil, benzeri aile büyüğü kendisine görüyor. Seçkin sene Mersin’den ziyarete varidat. Pestil hekim ilişkisinden mavera sülale kabilinden olduk. Darülfünun çağına geldiler, branş ve tercihlere ilgilendiren müracaat yapıyoruz. Iri kendisine fikrimizi alıyorlar.” diye konuştu.

“Gelişigüzel spor yapıyoruz”

Kardeşlerden Semih Kalıç da çocuklukta dördüz olmalarından muhit çokça fazla bandaj çektiklerini dile getirdi.

Konya’ya seçme yıl geldiklerini aktaran Orak, şöyle konuştu:

“Buraya gelip, Mehmet hocamızla buluşuyoruz. Kendisiyle istişarelerde bulunuyoruz. Daima benzeri araya gelip, dostane ediyoruz. Onun bize ilgisi bahtiyar ediyor. Birçok şeyi görüşüp danışıyoruz. Kendisini spora özendirdim. Burada birlikte spor yapıyoruz. Bundan ortalık buranın anlamı iri. Konya’üstelik doğduk fakat Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşıyorum. Nerelisin dediklerinde, ‘Konyalıyım’ diyorum.”

“Hobilerimiz, ünsiyet ve karakterlerimiz farklı”

Kerim Kalıç, kardeşleriyle günlük yaşamına ilişik ise şunları anlattı:

“Annem ve babamla aramızda eş ilişkisi var. Kardeşlerimin hepsiyle mebzul anlaşıyorum. Hobilerimiz, alışkınlık ve karakterlerimiz farklı. Kimimiz mülayim kimimiz üstelik saldırgan. Dördüz olmamız küçükken çokça dikkati çekiyordu. Annemizin yanı sıra aynı boyda 4 yavru, insanları şaşırtıyordu. Birbirimize hiç benzemiyoruz. Büyüdükçe dördüz olmanın şüphesiz tıpkı his olduğunu tefhim durumu sıkıcı olmaya başladı. Lisede Şamil ile beraberdik. Şimdi üniversitede ağız ağıza ayrılacağız, ihtimal şehirlerimiz da ayrımlı olacak.”

Medih Orak birlikte dördüz olmanın kendisi üzere ayrıcalığı olmadığına belen ederek, “Bazen sülale ortamında sıkıntılar yaşıyorduk. Kuma hobilerimiz bir iki üstelik olsa var. Kız kardeşimle daha ongun anlaşıyorum. Genelde onunla sıra geçiyoruz. Annemize arkalama ediyoruz. Koca kardeşlerimin ayrı dünyaları var.” dedi.

Şeyma Kalıç ise gelişigüzel şeyi kız kardeşi ile paylaştığını, evde ailesiyle ahit geçirmekten şişman mutluluk duyduğunu ifade etti.Share: