Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Arsıulusal 7. Gelibolu Maratonu’na katıldı Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl 7’ncisi planlı Arsıulusal Gelibolu Maratonu’na katıldı.

Bakan Ersoy, Firez ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı organizasyonunda, Troya Firez Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında “Pes Etmeyenlerin İzinde” sloganıyla düzenlenen maraton öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bellik değerine büyük ulama sağlayıcı Firez Yolu Festivalleri etkinliğinde Çanakkale etabının son aşamasına geldiklerini söyledi.

16 Eylül’birlikte başlayan Troya Ekin Yolu etkinliklerinde 42 ayrı noktada 112 aktiflik gerçekleştirildiğini belirten Mehmet Nuri Ersoy, şöyle devam etti:

“Binden çok artist etkinliklerde fon aldı. Katılımım haddinden fazla balaban olduğu bire bir organizasyon oldu, beklentilerimizin çokça üzerinde Çanakkaleliler festivale bandaj gösterdiler. Zaman de son etkinliğimiz olan Gelibolu Maratonu’nu koşacağız. 42 kilometre, 21 kilometre ve 10 kilometre etaplarımız var. Dileyenler 1915 Hatıra Maratonu’nda yürüyebilirler, koşabilirler. Hem kültür hem danışma hem dahi spordan 7’den 70’e herkesin katıldığı birçok etkinliğin gerçekleştirildiği bu tarz festivallerin hem ülkemize hem festivallerin gerçekleştirildiği illerimize berceste olmasını diliyorum. Sportmen arkadaşlara başarılar diliyorum.”

Kendisinin dahi her sabahleyin 10 kilometre yürüdüğünü anlatan Bakan Ersoy, “O yüzden rutin yürüyüşümü yapacağım diyebilirim. Bittabi ego koşmuyorum amma acul üslup yapıyorum. Sevinçli olacak. Zaman gelgel birlikte çok güzelce. Büyük koşun Kilitbahir’deki bu alandan başlayacak ve sona erecek. İnşallah Çanakkale’mizin Türkiye dışında dahi dünyada markalaşmasına kâr olacak diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Maraton, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünden başladı.

10 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katıldığı Arsıulusal Gelibolu Maratonu’nda Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Çetince, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Şehremini Mustafa Özacar, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson ile protokol üyeleri birlikte düzlük aldı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri düzenlenecek törenle verilecek.Share: