Kütahya fen: Reisicumhur Erdoğan, Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Dolgun Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar geçmiş tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak soylu erki modelini değiştirdiği amacıyla bu küresel fırtınadan genişlik bir iki kayıpla çıkacaktır, anca de oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Nazik Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Toplu Küşat Töreni’nde konuştu.

Milletin sonuç iki asrının kayıplarla, yeniden ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna müteveccih saldırılara cebin direnmekle geçtiğini tamlayan Erdoğan, 6 asırlık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken bile Cumhuriyet’i baştan kurarken üstelik vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken bile hep inançlarını zorlu, umutlarını ateş parçası tuttuklarını anlatım etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından hayal ettiği mütekâmil, kalkınmış, müreffeh Türkiye’ye aksetmek için oldukça aramak mecburiyetinde kaldığına belen ederek, uzun uzun tıpkı süre kalkınma hamleleri, el erki girişimleri, endüstrileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri tehdit fail seçme tür gelişmenin önünün sonuna kadar açıldığını belirtti.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’den henüz yumruk şartlarda kalkınma ve demokrasi mücadelesine giren ülkeler bodur sürede kere alırken, Türkiye’nin herhangi bir 10 yılda ayrımsız yaşadığı darbelerle daim buz pateni yaptığını anlatan Erdoğan, “On Paralık kuşkusuz bu, sadece kişi eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan tıpkısı nitelik değildi. Türkiye’nin seçme alanda hoşgörüsüz kalması üzere kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü kim bereketli oruçlu bazı girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte rahmetli Menderes’in ve rahmetli Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, merhum Erbakan’ın ve rahmetli Türkeş’in sergilediği domestik, milli duruşu bütün takdirle anıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan muasır medeniyet seviyesinin konusunda çıkardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı boşlama edilmiş, demokrasisi algın, ekonomisi bodur bırakılmış, siyasal ve askeri gücü sonsuz törpülü ayrımsız Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Hemen kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak benzeri nazik kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma herhangi bir alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan asri medeniyet seviyesinin konusunda çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, salgın dönemiyle onu strateji fail toptan asayiş ve kazançlı krizi sırasında çokça henüz ferah anlaşılmıştır. Mütekâmil ülkeler karışma mecmu dünyanın dengeleri allak bullak olurken, biz hedeflerimize makul yürüyüşümüze asla ara vermedik. Tıpkısı şekilde demokraside birlikte her kesimden vatandaşımızın adalet ve özgürlük alanlarını uzun uzadıya, içtimai gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin dayanak bulmasına fırsat veren kül çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve özge bölgelerde yapılan terör operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilcümle yıldırı inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Az ortamında, daraç dışında bunu başardık mı? daha çok dahi başarmaya tıpı tıpına devam edeceğiz. Bu mücadele tabiatıyla süssüz gerçekleşmedi. Attığımız gelişigüzel adımda haricen ve dâhilen kaynaklanan birçok engellerle karşılaştık. Nice kavgalar verdik, birçok bedeller ödedik amma hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin dahi üstesinden geldik.”

“Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları nişane ve hizmetlerin beraberinde global ve bölgesel gelişmelerde, Türkiye’yi seçme bakımdan dünyanın sunma önemli ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Zaman Türkiye’yi dünyanın arz şişman 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen aynı vizyona kavuşturduysak, bunu, sonuç 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Serencam dönemde milletimizin canını yakıcı kâh teessürat… Ama bu dünyanın dahi sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar tam mütekâmil ülkelerin, sözde böyle ayrımsız sorunları yokmuş kabil davrandığına. Sakıncasız olun onların başındaki kişmiri bulutların taşıdığı coşkunluk yağmurları, bizim yaşadıklarımızla mukayese üstelik edilmez. Bak doğal gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’üstelik gereksiz. Demin tığ Tarım Güven Kooperatifleri’yle vatandaşımıza henüz ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak bitmeme edecek. 1300 çıngı marketi çabukça 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Ekincilik Kredi Kooperatifleri’nden fasit im almaya bitmeme edecek.

Türkiye, yıllar geçmiş tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak iktisadi modelini değiştirdiği için bu küresel fırtınadan genişlik bir iki kayıpla çıkacaktır, anca da oluyor. İnşallah yılbaşından sonradan, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını daha iyi göreceğiz. Hep söylediğim üzere kardeşlerim, az buçuk çıdam ve imdi destek istiyorum. Zira bizim yer büyük gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını güvenlik ve refah şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin anne krizi ise elan yeni başlıyor. Üretim ve hazırlık kanallarındaki bozulmayı, mal alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle birlikte toplumsal çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin da elbette çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Tığ ise bazen hasis sarsıntılara rağmen mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza bitmeme ediyoruz.”

“2023 hedeflerini adım adım hayata geçirdik”

11 sene ilk 2023 hedeflerini car ettiklerinde, birilerinin orostopolluk geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye karşın hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdiklerini ve eksikleri süratle tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Demincek 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz ardından 2071 idealimiz ati. Hep söylediğimiz kabilinden süresince bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diyerek konuştu.

DÜRÜST Öğür hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan yatırım, nesir edilen nişane ve getirilen hizmetlere ait verileri paylaşan Erdoğan, serencam 20 yılda Kütahya’ya 26 bilyon teklik değerinde yatırım yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 bakir sınıf yapıldığını, Kütahya Keyif Üniversitesinin kurulduğunu, yüksek tahsil dar yatak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Toplumsal yardımlarda Kütahyalı ihtiyaç sahiplerine toplam 1,7 bilyon lira tutarında temel aktardık. Toplam 1057 yataklı 11 hastaneyle 43 esenlik tesisi nesir ettik. 610 yataklı vagon Kütahya Şehir Hastanemiz ile Domaniç Entegre İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Çevre ve şehircilikte Kütahya’da TOKİ marifetiyle 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp türe sahiplerine teslim ettik, 2 bin 189 konutun yapımı bitmeme ediyor. Şehrimizde 6 ulus bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün üstelik proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun açık gelgel müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede kültür ve termal turizme dayalı kendisine turizmin geliştirilmesi için şümullü icraat yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’birlikte 24 kilometreden devraldığımız bölünmüş posta uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle mecmu 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren çok sayıdaki yol çalışmasının ayrımsız kısmını önümüzdeki yıl, tıpkısı kısmını birlikte ahir sene tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki cemi demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: