Libya’da günlük petrol üretimi, kriz öncesi istihsal miktarını geçti

Ulusal Yer Yağı Şirketi Başkanı Ferhat bin Kıdara, Riyaset Konseyi Başkanı Muhammed halk-Menfi, Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Abdulhamid Dibeybe, Libya Form Bankası Başkanı Es-Sıddık ahali-Oylumlu ve Saymanlık Bürosu Başkanı Halid Şekşek payitaht Trablus’ta benzeri araya geldi.

Görüşmeden bilahare yapılan mukayyet açıklamada sözlerine vadi sunulan Bin Kıdara, görevi devraldığından beri kurumun hedefinin istihsal seviyelerini çoğaltmak olduğunu belirtti.

Bin Kıdara, petrol üretimi günce 1 milyon 200 bin varili biraz aştığını ve petrol sahalarının kapanması krizinden eski üretim miktarını geçtiğini vurguladı.

Libya’da Ulusal Bağlantı Hükümeti Başbakanı Dibeybe’nin 12 Temmuz’da Millî Petrol Kurumu Idare Kurulunu yeniden oluşturma çalışmaları kapsamında Mustafa Sanallah’ın namına Ferhat Ömer bin Kıdara’yı görevlendirdiği bildirilmişti.

Ulusal Yer Yağı Kurumunun kullanılmamış başkanı Bin Kıdara’nın 14 Temmuz’da görevini yöntemince teyit aldığı açıklanmıştı.

Bin Kıdara, 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada, yaklaşık bir hafta öncesinde ortalama 870 bin varil seviyesinde olan günlük petrol üretiminin 1 milyon 25 bin varile ulaştığını aktarmıştı.

Ne olmuştu?

Libya’da 17 Nisan’dan bu yana çeşitli bölgelerdeki güvenlik sorunları nedeniyle petrol sahalarındaki üretimde ve petrol ihraç edilen limanlardaki faaliyetlerde aksaklık yaşanıyordu.

Bu süreçte üç petrol sahasındaki günlük üretimin bütün 100 bin ila 200 bin varile kadar düştüğü bildirilmişti.

Libya Yer Yağı Hilali bölgesinin doğacak gelenleri, 16 Temmuz’da yaptıkları açıklamada ise 3 aydır sadık olan petrol sahaları ve limanlarında yaşanan krizin sona erdiğini ve petrol ihracatının baştan başladığını duyurmuştu.

Libya’da milli gelirin şanlı bire bir kısmı olmamış petrolden sağlanıyor. Bire Bir “ağırbaşlılık unsuru” kendisine geçer petrol üretimindeki arıza ülkede kavil sıkıntısına yol açıyor.

Alışılagelen şartlarda günde 1,4 milyon varil tor yer yağı üreten Libya, 2025’e kadar üretimini 1,6 milyon varile çıkarmayı hedefliyor.

Libya, 4 sene sonra Cezayir’e Büyükelçi atadı

BM misyonu 3 ay elan Libya’da

Yer Yağı fiyatları geriledi

 

Share: