Limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı 40 kat arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 2022 yılı Karı-Temmuz dönemine ilişik kruvaziyer gemi istatistiklerini açıkladı. 2021 yılının Aile-Temmuz döneminde Türkiye limanlarına çabucak 11 adet kruvaziyer gemisinin yanaştığını kaydeden Karaismailoğlu, 2022 yılının bir döneminde bu sayının kestirmece 40 hatim artarak 437’ye yükseldiğini bildirdi.

KUŞADASI LİMANI KRUVAZİYER GEMİLERİN YARISINA HİZMET VERDİ

Karaismailoğlu, “7 mahiye dönemde Kuşadası, 220 adet kruvaziyer gemisiyle ülkemize gelen mecmu kruvaziyer gemilerin yarısına bakım vererek genişlik çok geminin yanaştığı liman oldu. Kuşadası’nı; 79 adet gemiyle İstanbul Galataport izledi. Bodrum Limanı ise 45 nüsha gemiyle üçüncü tam yer aldı” dedi.

376 BİN 924 BULAŞAN AĞIRLANDI

Aynı dönemde, mecmu 376 bin 924 kruvaziyer yolcusunun ağırlandığına özen calip Karaismailoğlu, bunun 25 bin 739’unun gelen yolcu, 34 bin 997’sinin revan sâri, 316 bin 188’inin ise transit yaya olduğunu belirtti. 212 bin 486 arizi ile sunma aşkın geçici trafiğinin Kuşadası Limanı’nda yaşandığını anlatım fail Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bu limanı 98 bin 33 eğreti ile İstanbul Galataport, 28 bin 629 sâri ile Bodrum Limanı’nın strateji ettiğine belen etti.

YERYÜZÜ ÇOK GEMİ MAYIS AYINDA YANAŞTI

Kruvaziyer trafiğinin aylara göre dağılımına bakıldığında bu sene 136 gemi ile yeryüzü çokça geminin mayıs ayında limanlara yanaştığının şeş çizen Karaismailoğlu, “Haziran’bile 122 kruvaziyer gemisi ile arizi trafiği 115 bin 907 oldu. Temmuz ayında Türkiye limanlarına 120 sayı kruvaziyer gemisi yanaştı. Temmuz ayında Türkiye limanlarına 10 bin 707 bulaşici gelirken, 13 bin 478 sâri depar yaptı. 96 bin 922 yolcunun da transit geçiş yaptığı belirlendi. Orak Ayı’da mecmu yolcu trafiği 121 bin 107 oldu” değerlendirmesinde bulundu.

KARADENİZ LİMANLARI KRUVAZİYER TURİZMİNE FAMILYA SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ağustos ayında Karadeniz’in yüce limanlarından ve turizm merkezlerinden olan Sinop ve Trabzon’a 5 sene aradan sonra önceki kruvaziyer gemisi yanaştığına aksan fail Karaismailoğlu, “Amasra Limanı’na dahi ilk defa bire bir kruvaziyer gemisi yanaştı” ifadelerini kullandı.

KRUVAZİYER GEMİ NEDİR?

Kruvaziyer sefine, üstünde birçok konaklama, kemirmek, canlılık seçenekleri bulunan; efdal bakım standartlarına erbap; programlanmış belirli rotalarda turistik amaçlı kendisine müteharrik gelgeç gemileridir. Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin tanımı ile; yoğun sularda yer beş altı iki çağ kalabilecek, genişlik beş altı 100 bulaşan kapasiteli olmaları gerekmektedir.

Deniz, kum ve güneşe merbut mutat turizmden bıkan insanların almaşık arayışlarından biri bile Kruvaziyer turizmidir. Bu gezi turistin aradığı konforlu, sakıncasız, alternatifli güzergah seçmelerine imkân sağlar. 4-5 açık yüzen otele benzeyen gemilerde, eğlence, alış-pazar merkezi, balkonlu kamaralar, amerikan bar, casino, aşçı hizmeti, kıraat, tatil, spor ve tedavi merkezleri, temaşa, kütüphane, konferans salonu, peyk haberleşmesi gibi hizmetler bulunur. Yüzen şehre yakın gemilerde kendilerine ilişkin günce yayınlanan gazete ve dergileri bulunabilir.

Turizm sakat haline dönüyor

 

Acun Golf turizminin gözdesi Antalya

 

Yerel turizmde önceki çeyrek altın geliri 6 milyarı aştı

 

Share: