Lise eğitimleri kem eskimiş kadınlar için vasıta yenileme işlemi 14 Ekim’de sona eriyor

AK Parti Genel Hat Karı Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, muallel artan ortaöğretim eğitimlerine beklemek talip kadınlara müteveccih güzeşte sene Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Nerede Kalmıştık?” projesi çerçevesindeki pusat restorasyon işlemlerinin 14 Ekim’üstelik sona ereceğini açıkladı.

AK Fırka Umumi Dalan Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, “Nerede Kalmıştık?” Projesinin 2. sene taşıt süreciyle ait partisinin umumi merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde geçen sene başlatılan projeyle ortaöğretim eğitimi yarıda artan kadınların eğitimlerini tamamlayarak diplomalarını almaları ve yükseköğrenime katılmalarını sağlamanın amaçlandığını tabir eden Keşir, sabık yıl 21 bin 176 kadının proje çerçevesinde lise eğitimine başladığını dile getirdi.

14 Ekim’dahi dolaşma kayıtlarının serencam günü olduğunu hatırlatan Keşir, “Hem sabık sene taşıt yaptırıp eğitimine devam edenlere hem üstelik liseyi fırlamak zorunda kalmış ya de tek liseye başlamamış arkadaşlarımıza, 20 gözyaşı üstü kadınlara buradan çağrı yapalım, benzeri bire bir sene önceki Emine Erdoğan Hanımefendi ile yaptığımız gibi ve ‘Nerede Kalmıştık?’ diyelim. Online evet da sunu mail kaymakamlık ya bile el milli yetişek müdürlüklerine anbean başvurularını yapabilirler” dedi.

Keşir, darülfünun çağına gelip üniversiteye revan kız çocukların oranının yüzde 49,5’e ulaştığı bilgisini paylaştı.

Alelhusus eğitimde karşılık fırsatlar verildiğinde kadınların bu fırsatı yer bol şekilde değerlendirdiklerini tamlayan SELIM Fırka Umumi Gestalt Eş Kolları Başkanı Keşir, kadınların kalkınmanın bir parçası ve beşeri sermayenin büyük benzeri unsuru olduğunu kaydetti.

Eğitim çağını kaçırmış kadınlara seslenen Keşir, “Özellikle 20 yaş üstü güre hanımlara, yaşı daha giderek birlikte kabil, eğitim çağını kaçırmış mecmu kadınlara buradan sesleniyorum, hangi peki bu fırsatı kaçırmasınlar” ifadelerini kullandı.

‘Nerede Kalmıştık?’ projesinin sabık yıl başladığını ve 4 almanak olduğunu, kayıtların her sene yenilenmesi gerektiğini belirten Keşir, bu programın ortaokulu okuyamamış kadınlar amacıyla bile degaje olduğunu fakat lise eğitimi üzerinde artık durduklarını dile getirdi.

Kadınların yemeden içmeden terbiye sürecinde değil istihdam, meslek edindirme ve adım durumlarında yanlarında durduklarını vurgulayan Keşir, “Eş Emeği Türkiye’nin İstikbali” projesiyle kadınlara bindi olunduğunun altını çizdi. – ANKARA

Share: