Mahir Polat’tan İzmir’in Unesco Acun Mirası Adaylığından Elenmesine Reaksiyon: “İzmir Halkı Fikir Vermedikleri İçin Cezalandırılıyor”

CHP İzmir Milletvekili Maharetli Polat, Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın İzmir’in Kemeraltı bölgesini kapsayan Tarihi Liman Kenti’ni UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığından elemesine tepki gösterdi. Çelik, “İktidar mensuplarının İzmir husumetleri temas alanda bitmeme ediyor. İzmir halkı görüş vermedikleri için cezalandırılıyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mahirane Polat, Hars ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO Acun Mirası 2022 daimi adaylığı amacıyla İzmir Tarihi Liman Kenti yerine Bursa’nın İznik Bölgesi’ni bahis düz dosyayı iletmesini eleştirdi. Yazılmış bire bir izah yapan Çelik, şunları kaydetti:

“İktidar mensuplarının İzmir husumetleri seçkin alanda bitmeme ediyor. İzmir halkı fikir vermedikleri üzere cezalandırılıyor. AKP hükümetinin İzmir’i, İzmirlileri anlaması amacıyla ilk tarihi ve Mustafa Kemal Atatürk’ü anlaması gerekiyor. Kurtuluş mücadelesinin İzmir halkı amacıyla hangi anlatım ettiğini çok bol anlamaları gerekiyor. İktidara geldikleri günden beri İzmirlilerin teveccühünü kazanamamış, yaptıkları açıklamalarla aşağılayan, ötekileştiren, kutuplaştıran, inç sallayarak rütbe bildiren yaklaşımlarıyla birlikte tek ant İzmir’i kazanamayacaklar.”

“İZMİR’E ŞAŞI NAZIR ZİHNİYET”

İzmir’in UNESCO Dünya Mirası daimi adaylığı ile ilgili değerlendirmede mevcut Usta Çelik, şu açıklamayı yaptı:

“Tam birleşenler proses içerisinde adım atıyor. Bakandan termin temenni ediliyor, termin veriliyor. Vekil elan bilahare ego İzmir’e gelince dosyayı alıp UNESCO’ya ileteceğim diyor ve randevuyu iptal ediyor. bu arada Icra Vekili Eş bire bir kalem İzmir’e gelmiyor. beraber car ediliyor kim; İzmir’in değil İznik’in dosyası UNESCO’ya sunulmuş. İznik bağımlı ki UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’ne girmeli. Ancak İzmir bu ülkenin balaban değerlerinden. İzmir’e şaşı bakışın bitmeme etmesi maatteessüf zehir verici ve barbar, sığ ayrımsız zihniyetin ürünü. Bu fenomen, ‘Burnu sümüklü bala, gavur İzmir, İzmir işgal altında’ söylemlerinden bilahare bu zihniyetin İzmir’e bakış açısını konkre ayrımsız şekilde ortaya koyuyor. İzmir hakkını istiyor. Zaruri süreçlerin tamamlanarak İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Acun Miras Listesi’ne girmesi üzere derhal lazım adımların atılması çağrısı yapıyorum. İzmir umum paydaşlarıyla normalde 2-3 sene süren çalışmaları 4 kamer üzere güdük aynı zamanda mecmu kendisine tamamladı. İzmir bu yaklaşımı doğruluk etmiyor.”

Share: