Maltepeli kadınlar “Dede”larının nezdinde

Maltepeli yüzlerce avrat, Celil Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vefatının 84’üncü yıldönümünde 3 otobüsle Anıtkabir’e giderek “Ağababa”larının huzuruna çıktı. İlk misil Anıtkabir’i musahabe fail ara sıra kadınlar ise gözyaşlarına bilgili olamadı.

Maltepe Belediyesi Karı ve Sülale Hizmetleri Müdürlüğü’ne kapalı Başıbüyük, Fındıklı ve Esenkent avrat konuşma merkezlerinde terbiye gören yüzlerce kursiyer, belediyenin düzenlediği tıpkısı etkinlikle Anıtkabir’e götürüldü. Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vefatının 84’üncü yıldönümünde 3 otobüsle Ankara’ya revan Maltepeli yüzlerce eş, Atatürk’e olan özlemlerini dile getirdiler.

Bu çerçevede düzenlenen aktiflik Maltepe’den kaldırılan otobüsleri görüşme eden Şehremini Yüksek Kılıç’ın uğurlamasıyla başladı. Henüz sonradan Ankara’ya akla yatkın debi eden otobüslerin son durağı ise Anıtkabir oldu. Burada “Aslanlı Öğün”birlikte yürüyen ve bol bereketli fotoğraf çektirmeyi de boşlama etmeyen kadınlar, askerlerin nöbet değişimini üstelik balaban tıpkı içtenlikle izledi. Onlarca kadın kameralarını askerlere çevirirken ara sıra kadınlar yaşadıkları fert yoğunluktan çevre gözyaşlarına bariyer olamadı. Sonrasında Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesini konuşma eden kadınlar burada dualar, ellerinde bayraklar ve yakalarında Atatürk kokartlarıyla “Dede”larına olan saygılarını bire bir el daha gösterdiler. Anıtkabir ziyareti sonrası komutanlık içerisinde kayran düz Atatürk ve Halas Savaşı Müzesi’ni de ülfet eden kadınlar, Atatürk’ün ferdî eşyaları, giysileri, tabloları ve Halas Savaşı’nın atmosferine makul olarak canlandırılan alanları ve siperleri gezdiler. Yolculuk programı bitirmeden önceki Maltepeli kadınlar, dijital kendisine mücehhez yadigâr defterlerine günün medlul ve önemine akıllıca satırlar yazmayı de boşlama etmediler.

Yıllardır bekledi, gözyaşlarına bilge olamadı

Geziye ve ihtifal programına Esenkent Mahallesi’nden katılan ve 25 senedir Maltepe’birlikte dallı güllü mütekait dershane öğretmeni Nursel Cıda, “Yıllarca süzülmek istediğim bire bir yer bura ama tıpkı vesile bulamadım, atılganlık edip gelemedim. Komşum Atatürk’e, Anıtkabir’e gidiyoruz deyince dünyalar benim oldu. Ali Başkanımıza böyle bir organizasyonu sunduğu için, kadınları böyle tıpkı organizasyonun süresince gösterdiği amacıyla ona binlerce teşekkür ediyorum. Minnettarım, Cenabıhak bin yol razı olsun. Ben haddinden fazla mutlu oldum. Öğrencilerime anlatırken yaşadığım duyguların tamamını orada yaşadım. Burası görülmesi müstelzim tıpkısı düzlük, tarihimiz orada yatıyor. Hangi yapsak hakkını ödeyemeyiz, mekanı behişt olsun. Ego Atatürkçüyüm, Atatürk’ü canımdan çokça seviyorum” dedi.

Etkinliğe katılan bir nice avrat ise ihtisas mahmul anlar yaşadıklarını belirterek, gezi amacıyla belediyeye ve Başbuğ Ali Kılıç’a teşekkürlerini ileterek yaşadıklarını, yazdıkları mektuplarda dile getirdiler. – İSTANBUL

Share: