Mansur Ağır, “Huzurunuzda söylüyorum” diye Kılıçdaroğlu’na seslendi: Bir buyuru verin

Yenimahalle Belediyesi’nin Turgut Özal Mahallesi’nde yapacağı 100. Yıl Cumhuriyet Altını Akademisi’nin temeli,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla zaman atıldı. Törene, Ankara Büyükşehir Şehremaneti (ABB) Başkanı Mansur Güç üstelik katıldı.

“SEÇİMLERDEN GEÇMIŞ HESAP VEREBİLİR YÖNETİMLER SÖZÜ VERDİK”

Pahal, törende şunları söyledi: “Seçimlerden geçmiş saydam, katılımcı, hesap verebilir yönetimler sözü verdik. 3 bin 200 ihalemiz deli dolu yayınlandı. Yaptığımız hizmetlerin maliyetleri pankartla duyurulup halka hesap veriliyor. İnternet sitemizde, neye hangi kadar mülk harcadığımız tezelden görülüyor. Kentle ilişik değişmeyen alırken anketler yapılıyor. Bin 800 bileşeni ile Ankara Şehir Konseyi’nde, Ankara üzere gelişigüzel çözüm arıyoruz. Hep bunları yaparken pandemi dönemi ve soylu erki akse ortamı yaşandı. Biz üstelik halkımızın sübvanse etmek için kolları sıvadık.

“VATANDAŞI UCUZA TAŞISINLAR DİYE DESTEKTE BULUNDUK”

Göreve başladığımızdan bu yana, EGO’da gaz giderlerimiz yüzde 1.143 arttı. Şu anda gaz gideri, EGO’dan elde ettiğimiz geliri birlikte karşılamıyor. Hele metroda zindelik giderlerimiz yüzde 725, motorin giderlerimiz ise yüzde 119 arttı. Buna rağmen, EGO’da son 10 yılın bilet ortalaması 1 dolardı, bugünün değerleri ile 18,6 liraya otobüs bileti satılıyordu, şu anda maliyeti 18 liranın üzerinde olmasına rağmen bilet ücretimiz yemeden içmeden 40 sent, yani 6,5 liralık. Halkımız şizoit ulaşımdan faydalansın diye niteleyerek Ankara Belediyesi’nin bütçesinden EGO’evet 2021 yılında 835 milyon teklik aktardık. 2022 yılında ise şu temel kadar 1 bilyon 611 milyon teklik arkalama yaptık. Özel ahali otobüsü esnafına ise kanuncu bir ıztırar olmamasına karşın pandemi döneminden bugüne büyüklüğünde 130 milyon liralık destekte bulunduk kim vatandaşımızı ucuza taşısınlar diye.

“ANKARA’NIN SUYUNUN KESİLMESİ AMAÇLANIYOR”

ASKİ’üstelik ise 5393 çevrilmiş Şehremaneti Kanunu’na bakarak Belediye Meclisi’hangi, belediyenin gelirlerini bütçeye azaltıcı önerge verilemez. Kanun emridir. 2560 dar Yasa’un 9. maddesi göre uray meclisinin tarife etme yetkisi yoktur. Fakat ASKİ Umumi Müdürlüğü’nün belirlediği, önerdiği ücretler üzerinden indirim ya üstelik müzayede yapılır. Bunun haricinde takrir verilemez. Gine 2560 sayılı Kanun’un 23. maddesi; ‘su, maliyetinin ücretinde satılamaz’. Buna karşın tığ bindirim yapmadık, kaldı ki bindirim yapılsa bile Meclis’te çoğunluğumuz namevcut. 148 üyeden 39 kişiyiz. Alınan kararlar tehalüf ile gelişigüzel alınıyor. Temas seçme, suyun maliyeti evet da maliyetin az buçuk üstünde satılması gerektiğini söyledik. Zira Ankara’üstelik serencam 10 yılda su sayı farkı 1,60 dolara, yani bugünün parası ile 30 liraya satıldı. Yani bölüt pahalı akarsu satıldı. Vatandaş azrail kabilinden görüldü. Hep bunu eleştirdik. Tamam tığ ne yaptık? Yüzölçümü bu kadar balaban benzeri kentte taşınması ve arıtması ile birlikte maliyeti 24 teklik olan suyu 13 liraya satıyoruz. Bu ölçü, görevi devraldığımızda, Mustafa Tuna döneminde yapılan indirimin birlikte dolar bazına baktığında altında. Göreve geldiğimizden bugüne büyüklüğünde ASKİ’nin hayatiyet gideri yüzde 867 artmasına karşın Meclis’te alınan bu kavisli kararla yüzde 50 indirilirse bilin ki Ankara’nın, ruh ödenmediği amacıyla suyunun kesilmesi amaçlanıyor. Bunun başka benzeri amacı bulunmayan.

KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI: LÜTFEN BİR TALİMAT VERİNİZ”

Sayın Genel Başkan’ım, huzurunuzda söylüyorum; biz, Ankaralıyı azrail kabil görmüyoruz. İktidarın bu kadar yaptığı zamlar karşısında ezilmemesi amacıyla maliyetin altında satıyoruz. Lütfen tıpkısı emir veriniz; bilcümle illerde, hep büyükşehirlerde tıpkı önergeyi bizim partili arkadaşlarımız versin ve yüzde 50 indirimi hepsinden isteyelim. Yeter ki vatandaşın lehine olsun. Bizler esasen ne yapar ederiz, kilitsiz küreksiz ihaleler ile katılımı fazla yaparak elde edeceğimiz indirimle Ankaralıya hizmetten vazgeçmeyiz. Benzeri hizmetleri fazlası ile yaparız.

Pahalı su satıp elde ettikleri 22 milyar lirayı ASKİ’den Büyükşehir’e aktardılar. Bunu seçimlerde söylediğimizde ‘Ne var’ dediler, ‘bu cepten çıkıyor, bu silah girdi’. Müfit, siz ASKİ’den aldığınız paralarla keşki Polatlı’nın suyunu götürmüş olsaydınız üstelik tığ bunu yapmak zorunda kalmasaydık. Keşki 2010 yılından beri Çap Akarsu İşleri’nin size söylediği baş döndürücü sahalarını iyileştirseydiniz üstelik Ankara’dahi bu gördüğümüz seller olmasaydı. Bunların hepsini biz yapıyoruz.

“BİZ GELİNCEYE KADAR HÜKÜMETİN HİÇ GAZ YARDIMI YAPTIĞINI GÖRDÜNÜZ MÜ”

Sayın Umumi Başkan’ımızın talimatı yönünde kimseyi haris ve açıkta bırakmamak için, hiçbir çocuğun yatağa açgözlü girmemesi amacıyla, eğitimden yoksun kalmaması için, senelerce ülkemizde unutulan içtimai belediyeciliği, sosyal devleti, Ankara’daki bütün belediye başkanları kendisine Çankaya’sıyla, Yenimahalle, Elmadağ ilçeleri ile beraber umum ele yöneltmek sureti ile hep ülkeyi yeniden hatırlatıyoruz. Sayın Umumi Başkan’ım, eskiden kırsal kalkınma dendiği antlaşma iki kesim gelişim makinesi kültür odaların verilirdi. Ankara halkına hangi yavru dağıtılırdı hangi üretim desteği verilirdi. Tığ gelinceye kadar hükümetin tek gaz yardımı yaptığını gördünüz mü? Umum, o öğrenciler protein alsın diye niteleyerek değme ay birer kilo deri ücreti yatırdığını gördünüz mü? Kim nerede dardaysa katiyetle arkasında Ankara’daki belediyeler var. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz.”

Share: