Mardin’de “TRC3 Bölgesi 2024-2028 Havza Planı Çalıştayı” yapıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) marifetiyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini havi “TRC3 bölgesi 2024-2028 Bölge Planı Çalıştayı” yapıldı.

5 yılı kapsayan havza planı çalıştayı, Mardin’deki amme kurum ve kuruluşları, üniversite, sivil sosyete kuruluşları ve hür teşebbüs temsilcilerinin katılımıyla site merkezinde benzeri otelde gerçekleştirildi.

Çalıştayda mütekellim DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, mıntıka planının bölge ile ilişik aynı posta haritası ve rehber olacağını belirtti.

Bölge planının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsadığını kaydeden Alanlı, planın evvel kısmını oluşturan bölgenin potansiyeli, eksiklikleri ve aksaklıklarının neler olduğu konusunda benzeri çalıştay yaptıklarını söyledi.

Alanlı, çalıştayda, mevcut mesail tespit edildikten sonraları katılımcıların dahi fikirlerini alıp önerilecek çözümlerle gelişme stratejilerinin 5 yıllık müddet içre ortaya konulacağını rapor etti.

Bölgede turizm ve tarımın öne çıktığına bel fail Alanlı, şunları kaydetti:

“3 laf üstünde çalışıyoruz. Endüstri, turizm ve ekincilik. Hedefler çerçevesinde uygulamaya çevrilmiş tedbirleri ortaya koymuş olacağız. Bölge planının devletimizin hele ulusal kalkınma planları ile bütünleşmiş ve ilintili olmasını sağlıyoruz. Türkiye’de bütünün aynı parçası yerine birbirleriyle koordineli çalışan tıpkı yönetim sistemini ortaya koymuş oluyoruz.”Share: