Marmara Denizi ve Büyükçekmece’deki balık halinde denetleme

Marmara Denizi ve Büyükçekmece’deki balık halinde denetim

Denetimlerde 19 kasa balığa umum konuldu, 14 bin 160 Türk Lirası ukubet kesildi

İSTANBUL İstanbul İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla Marmara Denizi ve Büyükçekmece’deki Gürpınar Akarsu ürünleri Hali’nde balık denetimi yapıldı. Denetimlerde 19 topbaş balık balığına umum konulurken toplamda 14 bin 160 Türk Lirası nakdî ceza kesildi.

Geçtiğimiz günlerde akıbet bulan denizlerdeki av yasağının peşi sıra balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diye denizlere açılmaya devam ediyor. Bu kapsamda denizlerdeki avcılık hareketini esermek amacıyla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’ne bağlık ekipler Marmara Denizi’ndeki faaliyetleri yerinde strateji etti. İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ahmet Güç Karaca ve ekipler, Zeytinburnu ve Beyikdüzü beyninde küsurat bölgede, balıkçı teknelerindeki evrakları ve tutulan balıkların boylarını kontrol etti. Daha sonra Büyükçekmece’bile bulunan Gürpınar Su Ürünleri Hali’ne mevrut ekipler, burada üstelik satışa verilen ve depoda saklanan balıkların boylarını ölçtü. Yapılan kamet ölçümlerinde kanuncu sınırın altında kalan 15 sandık sarıkulak topbaş balık balığına ahali konulurken, toplamda dahi 14 bin 160 Türk Lirası para cezası kesildi.

“Yasaklara uygunsuz balıklara el koyup, müfit kurumlarına bağışlıyoruz”

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Müşkül Esmer, “Adaların bir kısmı gırgır avcılığına haram. Marmara Denizi ve Boğazlar’de trol balıkçılığı yasak. Buralarda kabile, ant ve saha yasaklarına bakıyoruz. İçinde bulunduğumuz halde birlikte eş alanında, depolarda, mezat alanında ve girişlerde destan yasaklarına ve tuhaf yasaklarına uyup uymadıklarına bakıyoruz. Örneğin, kamet yasaklarında hamsinin 9 santim, istavritin 13 santimetre, palamudun 25 santim, lüferin ise 18 santim olması gerekiyor. Klan yasağına yolsuz topbaş balık balığına ahali koyduk. Bu balıklar Kızılay, Düşkünler Yurdu üzere yararlı kurumlarına bağışlanacak” dedi.Share: