Marmara Gölü davasında balıkçı kooperatifine gönderilen ödeme emrinin yürütmesine durdurma

MANİSA’da kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçı kooperatifine kira karşılığı gönderilen 41 bin 817 TL ödeme emrinin iptali için açılan ülkü sonuçlandı. Manisa 1’inci İdare Mahkemesi, balıkçı kooperatifine gönderilen ödeme emrinin yürütmesini durdurdu.

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde neredeyse tamamen kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçıların oluşturduğu S.S. Gölmarmara ve Çevresi Akarsu Ürünleri Kooperatifi’ne, 41 bin 817 TL’lik icar bedeli için Manisa Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü marifetiyle tediye emri gönderildi. Bunun konusunda kooperatif hesabına avukatlar Toplama ve Özlem Altıparmak aracılığıyla, sabık 18 Mart’ta Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’nde sorun açıldı. İdare Mahkemesi, 11 Ağustos’ta kararını verip, kooperatife gönderilen ödeme emrinin yürütmesinin durdurulmasına değişmeyen verdi.

Marmara Gölü’nün, göldeki kuşun, böceğin, sazlıkların, balıkların, balıkçıların yaşam hakkı amacıyla hukuki mücadeleye devam edeceklerini tamlayan S.S: Gölmarmara ve Çevresi Akarsu Ürünleri Kooperatifi avukatlarından Cem Altıparmak, “Bu değişmeyen, kooperatif ve balıkçıları icra tehdidinden kurtarmış olduğu üzere tabiatıyla sevindiricidir. Fakat nihai tıpkısı karar değildir. Marmara Gölü’nün kurumasında idarenin hukuka mugayir muamele ve eyleminin tespiti üzere tam değildir. Bu nedenle, davamıza devam edeceğiz.  Manisa Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün abuhava karşıtı davranışlarını adli yargıda bizzat kendilerinin açacağı tıpkı davada birlikte konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu yorumlamak isteriz. İklim değişikliğiyle uğraş ve ‘net rate emisyon’ hedefine duyulmak üzere yutak alanların önemini hatırlatıyor; sulak alanların birlikte karbon yutak alanı olduğunun altını tekrar çiziyoruz” dedi.Share: