Mayıs ayında sigortalı etkin sayısı arttı

Türkiye Tutum Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İstihdam İzleme Bülteni’nin 120. sayısı yayımlandı.

Rapora bakarak, mayıs ayında sigortalı çalışan sayısı almanak adına yüzde 4,6 oranında (1 milyon 15 bin) artarak 22,9 milyon yerine gerçekleşti. Mukayyet istihdamı asıl alan SGK verilerine göre, toplam sigortalı çalışanların yüzdelik 72,7’sini oluşturan sigortalı ücretli müteharrik grubu yıllık namına yüzdelik 5,3 (834 bin) arttı. bahis konusu grupta yıllık artış oranlarının April 2021’den bu yana umumi olarak gerilediği, bu kamer ise kapalı miktarda arttığı görüldü.

Raporda şu bilgiler verildi:

“Diğer taraftan, esnaf-fellah grubundaki değiş yüzde 4,5 artım yönünde olmakla bu arada zir sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzde 7,6 (182 bin) çoğalma, rençper sayısında ise yüzdelik 9,5 (51 bin) düşüş görülmüştür. Rençper sayısında mufassal süredir süregelen düşüş eğiliminin birlikte, esnaf sayısı Ekim 2021’den itibaren yer acul artım gösteren müteharrik sınıfı olup, almanak artma oranı sene esasen bu yana ilk defa Mayıs ayında yükselmiştir. Kamu sektöründe sigortalı çalışan sayısındaki çoğalma ise yüzde 1,6 ile sınırlıdır

İnşaat sektöründe istihdam daralmaya bitmeme etmiş, tecim sektöründe ise artışlar hızlanmıştır. Sigortalı ücretli çalışanların yüzdelik 52,4’ü üç esas sektörde istihdam edilmektedir. Bu sektörler, sırasıyla, imalat (yüzde 27,3), toptan ve tertipsiz ticaret (yüzdelik 15,4) ve yapım (yüzde 9,6) sektörleridir. Almanak değişimlere bakıldığında imalatta yüzdelik 4,3, toptan ve savruk ticaret sektöründe yüzdelik 6,1 çoğalma gözlenirken, yapım sektöründe ise yüzde 7 düşüş gözlenmiştir. İnşaat sektöründe Nisan 2021’den itibaren yıllık istihdam artışları bir anda gerilerken, 2022 yılı Mart ayı bakımından başlayan daralma Mayıs 2022’bile bile bitmeme etmiştir.

Zir sektörlerde araç ve içecek hizmeti faaliyetleri 127 bin ile müteharrik sayısı arz çok çoğalma gösteren kürsü reşit, bu sektörü 113 bin artışla konaklama sektörü izlem etmiştir. Antrparantez, pejmürde tecim (106 bin), eğitim bilimi (62 bin) ve çul eşyaları imalatı (61 bin) sektörleri sunu çokça istihdam artışı tanıdık sektörlerden olmuştur. Başka taraftan, çalışan sayısı en acul mütezayit kısım yüzdelik 162,1 ile karı içi çalışanların faaliyetleri sektörü olmuştur. Bu sektörü yüzdelik 36,7 artışla konaklama, yüzde 25,2 artışla istihdam faaliyetleri ve yüzdelik 22,6 artışla bilgisayar programlama ve müşavirlik sektörleri strateji etmiştir.

En aceleci istihdam artışı Antalya ve Muğla’bile gerçekleşmiştir. Antalya (yüzdelik 21) ve Muğla’nın (yüzde 17,2) ardından genişlik aceleci istihdam artışı yaşanan iller ise Mersin Ağacı (yüzde 9,8) ve Sinop (yüzdelik 9) olmuştur. Vazıh (yüzde 8,3) ve Mardin (yüzde 7,2) faziletli almanak istihdam artışları gösteren gayrı illerdir. Bunun yanı sıra, Artvin (yüzdelik 10,9) istihdamı genişlik çok daralan diyar olmuştur.

Mayıs ayında geçen ayak tabanı göre işsizlik ödeneği başvuruları ve yanıt alanların sayısı azalmıştır. İŞKUR verilerine bakarak, gücük emek ödeneği uygulamasının son bulmasıyla avarelik ödeneğine başvurular Haziran – Orak Ayı 2021 döneminde 104 binden 232 bine, işsizlik ödeneğinden faydalananlar ise 27 binden 129 bine yükselmiş, Mayıs 2022 itibarıyla bile avarelik ödeneği bekleyenlerin sayısı 113 bin, faydalananların sayısı ise 57 bin olmuştur. İşsizlik ödeneğine başvurular ve cevap alanların sayısı son üç aydır gerilemekte olup, Mayıs ayında dahi başvurularda 24 bin, mukabele alanlarda üstelik 6 bin düşüş gerçekleşmiştir.”

Kayıtlı aylak sayısı yüzde 18,1 arttı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Share: