Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden İki Bin Depremzede Aileye Besin Kolisi Desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hareket bölgesinden kente mevrut depremzedeler için başlattığı azık kolisi desteği bugüne çatışma 2 bin aileye ulaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı vasıtasıyla Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin arkası sıra kente gelerek Mersinlilere misafir olan ya üstelik sülale kiralayıp nazil depremzedeler üzere besin kolisi desteği başlatıldı. Destek çerçevesinde bugüne büyüklüğünde toplanmış iki bin aileye azık kolisi desteği verildi. Azık kolilerinin içerisinde pirinç, bulgur, mercimek, sıska fasulye, nohut, makarna, şehriye, irmik, un, çay, zeytin, salça, yağ, reçel, şeker hastalığı ve sodyum klorür oluşmak için mecmu 16 temel ihtiyaç malzemesi düz alıyor.

Içtimai Hizmetler Dairesi Başkanlığı Içtimai Yardımlar Ofis Müdürü Özlem Yaşar, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

TALEPLER, ‘185’ ÜZERİNDEN ALINIYOR

“Büyükşehir Belediyesi yerine 6 Gücük Ay depremlerinden sonra hem ilimizde hem da deprem bölgesinde etkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kent merkezimizde başlattığımız ve yürüttüğümüz benzeri koli hizmetimiz var. Depremden etkilenip Sazak’e mevrut, aynı tanıdığının yanına sığınmış olan ya üstelik kendisi ev kiralamış olan depremzedelere koli ulaştırıyoruz. Bunun üzere de ‘185’ üzerinden istek oluşturmalarını istiyoruz. Irade oluşturan herkese azık kolimizi ulaştırıyoruz.”

Yaşar, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi kendisine hem deprem bölgesine hem de Sazak’e gelen depremzedelere verdikleri hizmetler üzerine şunları kaydetti:

“7 NOKTADA GÜNCE YAKLAŞIK 22 BİN KAP AŞINDIRMAK ÜRETİYORUZ”

“Içtimai Hizmetler Dairesi namına depremin önce saatlerinden itibaren Mersin’dahi çorba izaz ederek başladık. Çorbamız hazırdaydı, ilimizde depremden etkilenenlere çorba izzetüikram ettik. Süratle devrisi dönem Cümbüşlü Aş Damı TIR’ımız Samandağ’birlikte hizmete başladı. Burada günde 5 bin çorba, 4 bin 400 civarında yemek üretiyoruz. Oradaki depremzedelere bakım veriyoruz. Mersin ve Tarsus aşhanemiz hizmetteydi, buna eklenmiş kendisine Silifke, Anamur ve Efdal’dahi mutfaklar oluşturduk, orada üstelik aşindirmak üretiyoruz. Günlük kısaca 22 bin cilt yemek üretiyoruz ve depremzedelere ulaştırıyoruz. Silifke, Kızkalesi, Erdemli, Mersin Ağacı ve Tarsus girmek için yedi noktada. Bu noktalarda hem hediye kabul ediyoruz hem dahi ihtiyaç sahiplerine çaça, bez, ıslak mendil, hijyen malzemeleri, söylemek başlamak için asıl ihtiyaçlarını elden tasdik ediyoruz.”

Koli desteğinden faydalanan depremzedelerden Sabahat Kadı ise şunları söyledi:

“Basit tıpkısı deprem yaşadık. Zor attık kendimizi hariç. Ondan sonraları baktık olacak kabil değil, çektik kızımızın yanına geldik amma bilcümle eşyalarımız gerileme altında kaldı. Hiçbir husus çıkaramadık. Devir hangi gösterir onu dahi bilmiyorum, kızımın yanı sıra kalmayı düşünüyoruz. Kızımın birlikte durumu yok amma bambaşka gidecek yerimiz namevcut. Tıpkısı tanıdığımız, tıpkısı ahbabımız bizi yönlendirdi size ulaştık. Ama 185’ten de Büyükşehir Belediyesi aranabiliyor, rastgele nev yardımı yapabiliyor. İsteyenlerin başvuru yapmalarını dilek ediyorum.”

Share: