Mersin domestik haberi: Marmara Belediyeler Birliği’nden Yenişehir Belediyesi’ne Nida

Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Planlama Ajansı hisse senedi birliğiyle 13-14-15 Ilkgüz günlerinde düzenlenecek Kentte Er Çocukluk Eğitim Bilimi Programı’na, Mersin Yenişehir Belediyesi dahi eş projesiyle davet edildi. Yenişehir Belediyesi, Türkiye’dahi aynı unsur imza atarak hayata geçirdiği ‘Er Çocukluk Gelişimi Projesi; Yenişehir Modeli’ kapsamında yapılan çalışmaları anlatacak.

Mürekkep Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Er Çocukluk Gelişimi Sivil Cemiyet Kuruluşları Platformu (EÇG-P) ortaklığıyla geçtiğimiz sene planlı Arsıulusal Erken Çocukluk Gelişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Kongresi’ne gene ‘Erken Çocukluk Gelişimi Projesi; Yenişehir Modeli’ ile çağırma edilen Yenişehir Belediyesi, tıpkı projeyle bu yol bire bir terbiye programına nida aldı. Yenişehir Belediyesi, geçtiğimiz sene kongreye nida edilen tek yerel yönetim birimiydi.

YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE BINDI VERİYOR

Sazak Yenişehir Belediye Reisi Abdullah Özyiğit’in göreve başlamasıyla birlikte hayata geçirdiği ‘Erken Çocukluk Eğitimi Projesi; Yenişehir Modeli’ ile 3 yılda binlerce çocuğun ve ailenin hayatına dokunuldu. Marmara Üniversitesi bünyesine icraat tay tay arabası Marmara Ev Becerileri Eğitim Programında (MABEP) vazifeli ehlihibre akademisyenler ile alay malay etkin Yenişehir Belediyesi hem çocuklardaki gelişimsel problemleri erken dönemde tayin ediyor hem da gelişimlerine destek veriyor.

BAŞKAN ÖZYİĞİT, “KIBAR AMACIMIZ BU PROJENİN CÜMLE TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞMASI”

Başbuğ Özyiğit, “Fakat bu noktada ülkemizde seçkin yetişek desteği yoktu. Yenişehir Belediyesi adına bu alanda proje oluşturan ve hayata geçiren önce kurumuz. Bizim anne amacımız bu projenin eksiksiz Türkiye’dahi yaygınlaşması, nedeniyle projeyi tercüman olmak ve örnek olmak çok koskocaman. Marmara Belediyeler Birliği’ne ilgilerinden yağlık teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yerel yönetimler ve kentlerin er çocukluk dönemi ile kurduğu hayat dolu ilişkiyi makul tematik modüller üzerinden ele alacak olan Kentte Er Çocukluk Eğitim Bilimi Programı, yerel yönetimlere ve karar vericilere delalet edecek olan nazari eğitimler, atölyeler ve bu alanda muvaffakiyetli uygulamalarıyla öne sâdır belediyelerin bereketli uygulamalarının paylaşımını içerecek.

Share: