‘Mersin, zelzele açısından gösterişli riskler barındırıyor’

KAHRAMANMARAŞ ve Hatay merkezli depremlerin kırıcı namına hissedildiği Sazak’de, Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Erkan Demir, “Kentin yapı stokunun yarısından dahası 40 yılın üstünde binalardan oluşuyor. Bu dahi mail civarda olacak 6 ve gövde depremde risk barındırıyor” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından mazi Hatay’dahi meydana mevrut 6.4 ve 5.8 büyüklüklerindeki depremlerin ağır kendisine hissedildiği Sazak’birlikte üstelik vatandaşlar dışarı çıktı. Hele erdemli katlı binalarda oturanlar, geceyi araçlarında geçirdi. Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Erkan Çipo, kentte binaların risk barındırdığını söyledi. Mersin Ağacı’in konumsal olarak depremden 300 kilometre uzakta olmasına rağmen ağır sıklet şekilde hissettiğini tamlayan Demir, “Sonuç günlerde bir nice vatandaşımız evine giremedi. Binalarının kuvvetli olup olmadığı üstüne iri ayrımsız endişeleri var. Bu kaygıları haddinden fazla alışılagelen. Bu depremi belki yıkımla yaşamadık ama Sazak’i üstelik bekleyen aynı zelzele var. Mevki adına esasen aynı fay kuşağındayız. Az Daha fay hattının geçmediği tıpkı kentimiz namevcut. Nazik yer sarsıntısı oluşturan kırık hatlarının benzeri kısmı uzantı adına bölgemizde devam ediyor. Mersin Ağacı’den sabık fay hatlarının uzunlukları 150- 200 kilometre değil amma içinden ve civarından sabık bir nice kırık hattı var. Bu kırık hatları ve umulur depremler, yapılan araştırmalar sonucu incelenerek işaretlendi. Mersin tıpkı depremle yıkılabilecek riziko taşıyor. Kimse fay hatlarının geçmediği, hırs sıfır bire bir kent olduğuna aldanmasın” dedi.

‘YAKIN ÇEVREDEKİ 6 VE ÜZERİ DEPREMDE FERT KAYIPLARI YAŞABİLİR’

Adana’nın Ceyhan ilçesinde 1998’de meydana mevrut depremde kentin korkulu anlamda hasar oluştuğunu kaydeden Çipo, “Mersin Ağacı’in çatı stokunun yarısından çoğu maalesef 40 yılın üzerinde binalardan oluşuyor. Bu da mail civarda olacak 6 ve gövde depremde duygusal kayıplarının yaşanabileceği riskini barındırıyor. Tarihsel kayıtlara baktığımız antlaşma Viranşehir, Tarsus, Anamur geçmiş yıllarda yaşanan depremlerde yerle ayrımsız olmuş ve buraların üzerine kentler müesses. Viranşehir’in 3 kat depremle yerle tıpkı olduğunu biliyoruz, Tarsus altında benzeri şehir barındırıyor. Bu kayıtlar aslında bizi şurası anlatıyor, bu mıntıka deprem açısında samut ayrımsız toprak. 20 sene öncesinde bu bölgede 30 ile 50 yıl ortada yer sarsıntısı bekliyorduk diyerek açıklama yapılmış ve aradan ağır sıklet devir geçti. Bu şurası gösteriyor; nazik tıpkı riziko barındırıyor. Bura kuvvetli tıpkı şehir değil. Zeminimiz lığ üzerine müesses tıpkısı kent. Ibik şeridinde devasa binalar mensur ediliyor. Sıvılaşma tehlikesinin olduğu, çok eğik binaların yapılmaması müstelzim bölgeler” diyerek konuştu.

Share: