Mersin’de 65 binden çok depremzede misafir ediliyor

Mersin Ilbay Vekili Harun Sarıfakıoğulları, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden kente mevrut 65 bin 496 kişinin konaklama ve diğer ihtiyaçlarının karşılandığını bildirdi.

Sarıfakıoğulları, Valilik’te planlı bilgilendirme toplantısında, devletin tamam imkanlarının, sivil topluluk kuruluşlarının ve vatandaşların desteğiyle depremzedeler için seferber edildiğini söyledi.

İlk depremlerin yaşandığı günden itibaren kıran bölgesinden kente kestirmece 180 bin kişinin geldiğini belirten Sarıfakıoğulları, “Tahaffuz ihtiyacı için Valiliğimize ve kaymakamlıklara başvuran 65 bin 496 vatandaşımızın konaklama ve başka tüm ihtiyaçları karşılanmıştır.” dedi.

Sarıfakıoğulları, bu kişilerden 43 bin 840’ının otel ve apartlarda, 10 bin 808’inin Güven ve Yurtlar Umumi Müdürlüğü yurtlarında, 5 bin 27’sinin Milli Terbiye Müdürlüklerine sadık pansiyonlarda, 3 bin 118’inin bilgisizlik kampları ve spor tesislerinde, 2 bin 703’ünün bile amme misafirhanelerinde ağırlandığını aktardı.

656 çocuk ailesiyle buluşturuldu

Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakıflarınca 40 bin 807 aileye ayni müzaheret sağlandığını, 45 bin 325 kişiye psikososyal destek ekiplerince hizmet verildiğini duyuran Sarıfakıoğulları, şöyle bitmeme etti:

“Afetin yaşandığı önceki günden itibaren 22 bin 650 yanık tedavileri amacıyla esenlik tesislerimize getirilmiş veya özlük imkanlarıyla başvurmuştur. 900 hastamızın tedavisi sürmektedir. Deprem bölgesinden ilimize gelen 12 bin 980 öğrencimizin, okullarımıza yerleştirilerek eğitimlerinin sürdürülmesi sağlanmıştır. Öğrencilerimizin bilcümle kitap, kırtasiye ve giysi ihtiyacı Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızca karşılanmıştır.”

Ilbay Vekili Sarıfakıoğulları, 3 bin 320 personel ve 134 gelişim makinesinin deprem bölgesinde görevlendirildiğini bildirerek, afetzedeler amacıyla başlatılan AFAD’ın “Evim Yuvan Olsun” ile Mersin Ağacı Valiliği koordinesindeki “Sazak El Ele” kampanyalarına bindi verilmesi çağrısında bulundu.

Ev ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya ise depremzede 656 çocuğun otama ve işlemlerinin ardından ailelerine konfirmasyon edildiğini belirtti.

Kimliği tespit edilemeyen 33 bebekten 21’inin hastanelerde, 12’sinin çocukevlerinde denetleme altında tutulduğunu anlatan Topkaya, bebeklerin DNA uyuşmasına göre ailelerine verileceğini kaydetti.

Share: