Mersin’de depremden etkilenen 3 bina boşaltıldı

– Mersin’birlikte depremden etkilenen 3 yapı boşaltıldı

MERSİN – Mersin’in Mezitli ilçesinde, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden hasar gördüğü değerlendirilen 3 çatı boşaltıldı.

İki zaman önceki form üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından Mezitli ilçesi Tece Bahir Mahallesi’nde bulunan 3 binada hasar oluştuğu ihbarı yapıldı. Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Mezitli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri binada incelemelerde bulundu. Yetkililer, yapıda ‘öne akilane oturma’ olduğunu belirleme etti. Çatı sakinleri, polis güçleri ve polis görevlileri nezaretinde tahliye edilirken, binaların etrafı şeritle kapatılıp, sivillerin geçişine izin verilmiyor.

Binalardan birinin site yöneticisi olan Mehmet Çimen, depremden evvel mezun mercilere bu binanın durumuyla ilgili bilgi verildiğini söyledi. Binanın depremden önceki bile belli belirsiz eğinik olduğunu söyleyen Çimen, “Biz riskle ilgili benzeri anlatım hazırlarken depremler oldu ve binayı yetkililer boşalttı. Şu anda vatandaşlar ati sonucu bekliyor. Yetkililer gösterişli hasarlı olarak sisteme methal yaptıklarını söylüyorlar amma yıkım hangi zaman olacak ya de olamaz mı onunla ilgilendiren bilgelik vermiyorlar. Burada kısaca 120 can kalıyor. Bunların bütünü ocak sahibi bile değil, kiracılar bile var. İnsanlar yıllardır biriktirdiği eşyalarını birlikte ahzetmek istiyor. Tıpkı an önce buraya ayrımsız hal bulunmasını istiyoruz” dedi.

Boşaltılan sitelerden birinde oturan Tahir Sert ise binalarındaki çatlakların depremlerden sonra oluştuğunu belirterek, “Geçmiş yetkililer geldi, örnekler makbuz ve karar verilmesini bekliyoruz. Evlerin süresince dahi kırıklar, çatlaklar var” ifadelerini kullandı.

(KRY-HSK-SO-Y)

Share: