Meteorolojiden 4 kent amacıyla uyartı geldi! Ak Yel, bora, türap taşınımı…

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, zaman öğle vakti saatlerinden itibaren Kalabalık, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda domestik adına akva ve yer kayran çok akva (21-75 kg/m2) sağanak ve gök curcunalı boğanak yağış bekleniyor. Boğanak dolayısıyla meydana gelmesi muhtemel bedaheten başat, taşma, yıldırım, evcil meşgul yağışı, yağış çabucak sağlam rüzgar ile ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Kargaşa, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde yer kayran akva olması beklendiğinden baskın, taşkın, yıldırım, kayşa, yağış çabucak sağlam rüzgar, domestik kırcı yağışı kabilinden olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Maşrık Anadolu’nun kuzeyinde cenuplu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ongun ve ağaç devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Maşrık Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek hava kalitesinde tedenni, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

Share: