Meteoroloji’den iki büyükşehre eleştiri ikaz! İstanbul ve Ankara’ya bora geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yoluyla, 28 Ağustos- 1 Eylül tarihleri aralığına ilişkin hava durumu raporu yayınladı. Marmara Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’ndeki bir nice diyar amacıyla sağanak yağmur uyarısı yapıldı.

HAVA SICAKLIKLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK

Uyarıya göre İstanbul ve çevresinde salı, çarşamba ve perşembe günleri yağmur beklenirken hava sıcaklıklarında biraz derecelik düşüş meydana ati. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde erdemli sıcaklıklar etkisini sürdürecek, yağış görülecek olan bölgelerde kıvılcım değerleri düşecek.

ANKARA’DA YAŞAYANLAR DİKKAT

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden yapılan yazılmış açıklamada, “Yapılan akıbet değerlendirmeler ve insiyak verilerine göre önümüzdeki 2 saatlik periyotta Ankara’nın kuzey ve batısında bodur devamlı gök patırtılı sağanakların yerli namına kuvvetli olması beklendiğinden apansız hâkim, seylap, yıldırım, yerel komple yağışı ve yağış çabucak akva rüzgar üzere olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadelerine düz verildi.

KARADENİZ’DAHI BIRLIKTE YAĞIŞ VAR

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak ise: Ülkemizin şimal ve gün batısı kesimlerinin modüler ve düzlük düzlük haddinden fazla bulutlanmış, İç Iye (Denizli hariç), İç Rum’nun kuzeybatısı, Mağrip Karadeniz’in çöz kesimleri, Itidalli Karadeniz, Şarki Karadeniz kıyıları, Sakarya, Bilecik ve Sinop çevreleri, Balıkesir’in güneyi, Antalya’nın batısının çöz kesimleri ile Kastamonu’nun kıyı ilçelerinin yerel tevessül etmek üzere sağanak ve gök gürültülü bora yağışlı, ayrıksı yerlerin birkaç bulutlanmış ve açık geçeceği tutum ediliyor.

Yağışların, Çankırı ve Çorum çevreleri, Kastamonu ve Karabük’ün güneyi ile Ankara’nın doğusunda evcil yerine akva olması bekleniyor.Share: