Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente sel ve feyezan uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan akıbet değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, bağırsak ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve düz düzlük haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve maşrık akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil koyulmak için espaslı bora ve vadi meydan asuman ses bora yağışlı, özge yerlerin birkaç bulutlanmış ve yıldızlı geçeceği anlayış ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 mülk için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin ikaz verildi.

DOMINANT VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile derece derece Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde domestik yerine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek kontra şartlara alın (fücceten başat, feyezan, yıldırım, yağış çabucak akva rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgilendiren yavaş durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tutum edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çokça müdebbir olunması, edimsel meteorolojik şerait ve tahminlerin izleme edilmesi gerekiyor. Sarı, havada “gizil kızdırma durumu”na meni ediyor. Tutum edilen meteorolojik olay olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat konusunda titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: