Meteorolojiden kritik ihtar! 9 ilimizde toz taşınımı yaşanacak

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, erte sabah saatlerinden itibaren Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş ile Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’da, Suriye kaynaklı türap taşınımı bekleniyor. Ulaşımda aksamalar ve mil şeklindeki yağışlara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekiyor.

“BALÇIK ŞEKLİNDE YAĞIŞ OLABİLİR”

Meteoroloji’den bugün yapılan açıklama şöyle: “Yapılan serencam değerlendirmelere göre; yarın (pazartesi) sabah saatlerinden itibaren Maşrık Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’da (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı türap taşınımı hadisesi beklendiğinden, ulaşımda aksamalar ve yağış düz yerlerde çamur şeklinde yağmur üzere olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.”

TOZ TAŞINIMI NEDİR?

Çöllerde bağıntılı olarak henüz büyük olan türap parçacıkları, töz alanlarının sahih çökerken, hasis olanlar ise binlerce kilometre kez hatim edebilmektedir. Bu durum türap taşınımı olarak tarif edilir. Toz taşınımı, etkisini toz fırtınalarıyla elan ırak alanlara taşıyabilir.

Share: