Meteorolojiden nazik sağanak yağmur uyarısı! Parçalanmamış gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin kuzey, iç ve şark kesimlerinin parçalı ve yer kayran çok bulutlu, Marmara’nın yıldız ve şark su, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın güney kesimleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin evcil kalkmak amacıyla aralıklı boğanak ve yer düz gök ses bora yağışlı, sair yerlerin beş altı bulutlanmış ve berrak geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yerel görünmek amacıyla sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağış düz yerlerde biraz azalacağı, başka yerlerde şanlı tıpkı mübayenet olmayacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği tutum ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette, Şark Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden akva (40-60 km/saat) namına eseceği oranlama ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerel yerine sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek aksi şartlara alın (apansızın sel, taşkın, saika, yağmur simultane akva rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Doğu Anadolu’nun doğusunda garp ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) yerine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun evcil atılmak amacıyla sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

EGE

Parçalı, kıyı kesimlerinin beş altı bulutlanmış ve münhal geçeceği adisyon ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Doğu Akdeniz’in yerli görünmek amacıyla fasılalı sağanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, şarki kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerel koyulmak için espaslı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölge genelinin evcil doğmak amacıyla espaslı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, toprak genelinin domestik atılmak amacıyla aralıklı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde düz meydan kuvvetli olması bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin şimal ve günindi kesimleri, Dert, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerel almak amacıyla aralıklı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli kalkışmak için boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

Share: