Mezitli Eş Üretici Pazarları 8. yılını kutluyor

Mezitli Belediyesi marifetiyle 9 değişik noktada 800 yetiştirici kadının tezgah açtığı Karı Müstahsil Pazarları, 8. yılını kutlamanın sevincini yaşıyor. Kutlama amacıyla Yenimahalle’da bulunan pazara gelen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı alkış, motto ve zılgıtlarla karşılayan kadınlar, alanı halaylar ve türkülerle hezel yerine çevirdi.

Pazarın girişini balon ve çiçeklerle süsleyen kadınlar; “Halkın Başkanı Neşet Tarhan”, “Kadınların umudu Neşet Tarhan” şeklinde sloganlar atarak Başbuğ Tarhan’a zat yetiştirdikleri çiçekler ve içerisinde halk ürünü kurutulmuş yiyeceklerin olduğu sepet bergüzar etti. Başbuğ Tarhan, kadınların jestine alkışlarla fiyat verdi. Açılan tezgahların beyninde dahi devam eden halay zinciri renkli görüntülerin yaşanmasına da kere açtı.

Uray meclis üyeleri ve vatandaşların dahi katıldığı kutlamada, duygularını dile getiren kadınlar, “Bizlere yepyeni kapılar açtı, bakir umutlar verdi. İlk misil hayallerimiz ve geleceğe müteveccih planlarımız var. Karı alanımız, makine alanımız, çocuk okutanlarımız var. Bunların bütünü sizin sayenizde oldu. Siz bize inanmadan evvel biz dahi kendimize inanmıyorduk. Daha Çok dünyaya henüz güzel bakabiliyoruz” dediler.

Kendisinin kadınlar için benzeri bap açtığını, anne başarının üreten kadınların olduğuna aksan özne Komutan Tarhan ise “Mezitli’de bundan sonra daha farklı hayaller kurmaya başlayan kadınlarımızın yakaladığı başarı ve özgüveni elan degaje kitlelere ulaştırmak ana hedefimiz olmalıdır. Mezitli’nin bıçkın kadınları bundan sonra ayrıksı şehirlerdeki, hatta başka ülkelerdeki kadınlar üzere de düş ve denk oluyor. Kadınlarımızın yakaladığı muvaffakiyet onları uluslararası bir üne kavuşturdu. İki posta acun şampiyonluğu kazandırdı” dedi.

Eş Üretici Pazarlarının, üreticiden tüketiciye doğrudan elan haleldar, elan zihayat, elan örgensel im sunarken tıpkısı zamanda pazarda yer kayran kadınların toplumsal, siyasal ve içtimai alanlarda henüz fazla kayran bulmasına posta açtığını söyleyen Tarhan, “Rustik kesimde cıvıl cıvıl vatandaşlarımızla, şehirde dinç vatandaşlarımızın ayrımsız araya gelmesi ve kaynaşmasını sağladı. Kadınlarımız millî kanallarda canlı yayınlara daha çok. Daha Çok biliyorum kim kadınlarımız bu açtığımız yoldan yürümeye bitmeme edecek ve üreten kadınlar üzere seçkin devir rol nazir olacaklardır. Hemen Mezitli’bile değil dünyanın seçme durumunda kadınların henüz aşkın sosyal yaşamda düzlük almasını istiyoruz. Bu konuda gereken desteği rastgele devir vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Komutan Tarhan, henüz sonra tezgahları gezerek yetiştirici kadınlarla ve aksata yapan vatandaşlarla arkadaşça etti. – MERSİN

Share: