MGC Komutan Belen: “Depremzede gazeteciler unutulmamalı”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Rüstem Kaya Bayır, depremzede gazetecilerin haddinden fazla baskı koşullar altında görev yaptığını ve unutulmaması gerektiğini belirterek, “İnternet ve neşelilik sisteminin, matbaaların beis görmesi ve habercilerin kullanmış olduğu ekipmanların kullanılamaz ayla gelmesi, gazetecilerin görevlerini yapmasına bariyer oluyor. Kentlerinde küsurat benzeri kaç gazeteci şu zaman yemeden içmeden el telefonu ile uygun olan ayrımsız alanda göçkün şekilde habercilik yapmaya çalışıyor” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisi ile hayatlarını kaybedenlerin sayıları herhangi bir geçen çağ artarak bitmeme ediyor. Depremin etkilediği 11 kentte toplamda 25 gazeteci yaşamını yitirdi. Ceride, monitör ve radyo kanallarının bulunduğu binalar evet yıkıldı evet dahi bunaltıcı hasar gördü ve kullanılamaz kuzuluk geldi. Sıhhatli küsurat gazetecilerin şişman kısmı ise yaşadığı kentleri terk etmek zorunda kaldı. MGC Başkanı Kayaç Tepe, gazetecilerin zelzele bölgesinde yaşananları kamuoyuna haddinden fazla zor koşullar altında aktardığını ifade etti.

“Gazetecilere hesaplı destek sağlanmalı”

Yer Sarsıntısı felaketi sonrasında evcil medyanın dirimsel kaynağı olan abone ve reklam gelirlerinin sıfıra indiğini da kaydeden Bayır, “İnternet ve cümbüş sisteminin, matbaaların uymazlık görmesi ve habercilerin kullanmış olduğu ekipmanların kullanılamaz kuzuluk gelmesi gazetecilerin görevlerini yapmasına bariyer oluyor. Kentlerinde artan aynı kaç gazeteci şu dakika vakit kaybetmeden cep telefonu ile makul olan tıpkı alanda göçkün şekilde habercilik yapmaya çalışıyor. OHAL dolayısıyla kamu kurumları bile bütün ihaleleri ilansız yerine yapabileceği için buradan de bir sağlık sağlanamayacak. Nedeniyle yerel medyanın bu şartlarda emanet şansı kalmıyor. Kentteki siyasiler şu dakika amacıyla bu sorunlara kaygısız kalıyor. Gazetecilere görevlerini yapabilmeleri için deri, karavan ve ihdas çatı kabil yaşam alanları ve imkanları sağlanmalı. Ekipman, hayatiyet ve genel ağ desteği verilmeli. Ekonomik destek sağlanmalı” şeklinde konuştu.

İlgili kurumların ve iz örgütlerinin evgin adına devreye girmesi gerektiğini söyleyen Belen, uygun şartların oluşması amacıyla kurumların kamu güçleri ile gazetecilere bindi vermeleri gerektiğinin altını çizdi. – MERSİN

Share: