MHP Genel Komutan Yardımcısı Saika, Trabzon’da partililerle tıpkı araya geldi Açıklaması

MHP Genel Başbuğ Yardımcısı Yaşar Saika, “(6’lı masa) Bugüne kadar Cumhurbaşkanı adayını car edemediler amma Reisicumhur adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ben buradan zar ediyorum, eğer PKK onaylarsa.” dedi.

Yıldırım, Sürmene ilçesindeki Halk Eğitimi Merkezi’nde tevhit edilen, “Yavaş Yavaş 2023, İlçe İlçe Anlatma ve Tenvir” programında, Türkiye’nin ve dünyanın 2,5 yıldır koronavirüs salgını, susuzluk ve savaşla sınandığını söyledi.

Dünyada, Rusya- Ukrayna Savaşı ile birlikte doğal gaz fiyatları ve buna merbut olarak enerji ve akaryakıt fiyatlarının da zirve yaptığını belirten Yıldırım, dünyada sonuç 40 yılın yeryüzü fazla pahalılık artışının yaşandığını dile getirdi.

Saika, yaşanan sürece ilgili düzelme emareleri gördüklerini vurgulayarak, “Türk ekonomisi dağ mü? Değil. Ekonomiye topyekun baktığınız devir, dünyadaki ihracatın yüzde 1’i sizde. Ayda 25 milyar dolarlık dış satım yapıyorsunuz, borsanız zirve yapmış. Dünyada büyüme hızı mütezayit iki büyüklük var, biri Suudi Arabistan, biri Türkiye.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’da umumi cesim değerlerin domuzuna olduğunun ancak pahalılık ve hanay pahalılığının baskı yarattığının altını çizen Yıldırım, para şişkinliği ve etkilerine karşı emekliye ve memura lazım iyileştirmelerin yapıldığını, çiftçiye, tarımsal ürünlere muktezi desteğin üstelik verildiğini anlatım etti.

Yıldırım, ara sıra siyasetçilerin iktisat üzerinden yaptıkları açıklamaları eleştirerek, şunları kaydetti:

“Siyasetçilerimiz ocakta bağırıyorlar, ‘Domatesin fiyatı kaç lira oldu biliyor musunuz?’ Domates ocakta mı kazanç? Faydalı, ağustosta, temmuzda menfaat ama o bağırıyor. ‘Salatalık, patlıcan, fasulye birçok liralık oldu? Doğal gaza gelen zammı gördünüz mü?’ Tamam birlikte ne var? ‘Yönetemiyorsunuz, sandığı getirin.’ Bunu sıkça duyduk, duyuyoruz. ‘Sandığı getirin’ diyor bile sandığı getirin dedikten sonraları diyor ki ‘Demirtaş niçin içerde? Osman Kavala’yı illet bırakmıyorsunuz?’, ‘Sandığı getirin, iktisat şiddetli, ego bu ekonominin formüllerini buldum, şöyle istihsal yapacağım, şu kadar ucuzluk yapacağım, bunları yapacağım’ bulunmayan, Osman Kavala ne içerde? Demirtaş neden çıkmıyor? Etmen tutum, sonuç teröristleri içerden yararlanmak. Kılıçdaroğlu’nun umumi siyaseti. Bütün bunu dinledik.”

“Tığ bu seçimi alacağız, almak niyetindeyiz”

Sebep, 2023 seçimlerinin yaklaştığını anımsatarak, MHP’nin “Adayımız mahsus, kararımız açık” sloganıyla intihap çalışmalarına başladığını, bu soy programlarla de vatandaşlarla buluştuklarını söyledi.

Halk İttifakı’nın Reisicumhur adayı olan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci turda bariz duruluk seçimi kazanacağına inandığını dile getiren Saika, şu değerlendirmede bulundu.

“Biz bu seçimi alacağız, almak niyetindeyiz. Karşısında kimse var mı? Tamam, Türkiye’de değişik blok siyasetleri var. Bütün beraber izlediğimiz 6’lı masa diye niteleyerek bir masa adlandırıldı, 6 siyasal parti bire bir masanın etrafında 6 nöbet toplantı yaptı, 30 kat görüştü. Bugüne büyüklüğünde Reisicumhur adayını ilan edemediler amma Cumhur Reisi adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ben buradan zar ediyorum, eğer PKK onaylarsa. PKK onaylarsa Kılıçdaroğlu’dur. Tıpkı siyasi partinin 6 kıta umumi başbuğ yardımcısı ‘Adayımız bu’ derse, ekip başkanvekili ‘Gönüllerin adayı değil, türkçesi namzet’ derse, Edirne Şehremini ’12. Cumhurbaşkanım buyurun kürsüye’ derse, Balıkesir’da toprak mitingi yapıyorsunuz, ’12. Reisicumhur adamakıllı geldin’ diye niteleyerek pankart asılıyor ve senin dahi sesin çıkmıyorsa, sen zaten adaysın. O 6’lı masa sana dünden razı.”

Saika, 6’lı masaya ilişik sözlerini şöyle sürdürdü:

“6 politik partinin bire bir tanesi sol asıllı tümen CHP, 5 tanesi sağcı öğür. Hepsinin gayreti CHP’ye ülkeyi boşlamak. Maksimum gayret var, canhıraş şekilde çalışıyorlar. Hanımefendiyi kapik kaptı sokakta, kendilerini öldürme ediyorlardı ‘CHP’ye memleketi konfirmasyon edelim’ diyerek. Demin bakıyorsunuz İYİ Öğür, MHP’nin siyasetini beğenmedi, Izzet Bahçeli’nin siyasetini beğenmeyip gitti, tümen kurdu. Sen kendin İçişleri Bakanlığı yapmış insansın, ‘Ben Başbakan olacağım.’ Neden? ‘Kadından celal başkanı olanaksız?’ Tamam 5 sene ilk oluyor muydu, bakir tıpkı özdek mi değişti? Başbakan olabilmesi üzere 4 seçme algı. Birincisi Reisicumhur istediği sevimli seçilecek, ikincisi Meclis’te 360’ı bulacak, üçüncüsü referanduma gideceksin. Dördüncüsü birlikte vekil sisteme bakarak Esas oylandıktan sonradan seçime gideceksin, birinci fırka çıkaracaksın, Eksiksizlik Kılıçdaroğlu Reisicumhur olacak ve sana fariza mektubu verecek, sen Başvekil olacaksın…”

Hakeza ayrımsız sürecin tahminî 2,5 sene alacağını belirten Saika, şunları kaydetti:

“Bunu, çağır şu çocuğa anlat, kanmaz. Çocuğun elinde oyuncağını almaya kalk, vermez. Çocuk de akıllıdır ama aynı çaba var kim tıpkı motivasyon var kim CHP’ye bu ülkeyi konfirmasyon edelim. E sen bakanlık yapmışsın, CHP’nin başındaki kayırıcı genel müdürlük yapmış, kat yerine sen ondan henüz faik tıpkı makamdasın. Buyur sen ol aday. Münasebet ısrar ediyorsunuz CHP’ye konfirmasyon edelim diye niteleyerek? İşte aynı arabozan siyasetinin emareleridir bunlar.”

Bütün partililere Cumhur İttifakı’na bindi olmaları çağrısında kâin Yıldırım, elan bilahare beraberindeki MHP MYK üyeleri Afşin Birben ve Zor Tellioğlu, MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Ekincilik ve gâh kaza başkanları ile esnafı ülfet etti.

Sebep, Araklı ilçesinde düzenlenen programda de partililerle tıpkı araya geldi.Share: