MHP’li Akçay’dan Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci ile Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’ye mülakat Açıklaması

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Mebus Erkan Akçay, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) Umumi Müdürü Ahmet Güldal’ı mülakat ederek üzüm üreticilerinin rica ve beklentilerini iletti.

AA muhabirine, ziyaretlerine ilgili değerlendirmelerde bulunan Akçay, Türkiye’nin çekirdeksiz arık üzüm üretimi ve ihracatında dünyada ilk sırada vadi aldığını, üretilen çekirdeksiz sıska üzümün tahminî yüzdelik 85’inin ihraç edildiğini belirtti.

Manisa’da Ekinci Pusat Sistemi’ne mukayyet 50 bin üzüm üreticisi bulunduğunu bildiren Akçay, arık ve gözyaşı üzüm işletmeleri ile gözyaşı ve salamura varak sektöründe çalışanlar, bağcılık sektöründe cıvıltı gösteren araba uran tarımsal umar ve gübre bayileri, bağlarda çalışanlar ve ulaşım sektörü karışma edildiğinde Manisa’dahi kestirmece 200 bin ailenin geçimini üzümden sağladığına dikkati çekti.

“Manisa üzere üzümün ailenin uyuşma kaynağı, gençlerin çeyizi, öğrencilerin harçlığı, rızık ve nafaka” anlamını taşıdığını vurgulayan Akçay, ziyaretlerinde Manisalı üzüm üreticilerinin, TMO’nun Manisa’üstelik yeterli sayıda üzüm alımı ofisi açılmasına ilgili talebini bile ilettiğini aktardı.

“Üzüm engelleme kurumu kurulmalı”

Akçay, bağcılığın geliştirilmesinin seçkin şeyden ilk elde edilen ürünün tüvana yahut mamul adına iç ve aut pazarlarda değerlendirilmesine ilişkin olduğuna bel ederek, çekirdeksiz üzümde yer temenni dengesinin bozulmasının, üreticileri kıygın ettiğini söyledi.

Bu nedenle öncelikle istihsal planlaması ve fiziksel planlama yapılması gerektiğini tabir fail Akçay, şöyle konuştu:

“Üzüm üretiminde oluşan arz fazlalıkları amacıyla alternatif tüketim imkanları geliştirilmeli. Çekirdeksiz zayıf üzüm arzının azaltılması amacıyla yaş üzüm ihracatı geliştirilmeli. Lisanslı depoculuk sistemi kurulmalı ve depolama maliyeti desteklenmeli. Rekoltenin erdemli olduğu dönemlerde eşit düşüşlerinin önüne geçilmesi veya kazanılmış ihracat pazarlarının korunabilmesi için kalitenin bozulduğu yıllarda kullanılmak için, müstelzim miktarda ürünün piyasadan çekilip depolanması üzere ayrımsız stok kurumunun oluşturulması gerekiyor. Üzümün azade piyasada ana fiyatının oluşabilmesi için his borsaları oluşturulmalı ya üstelik kâin borsalara işlerlik kazandırılmalı, ticaret borsaları tescil kurumu olmaktan kurtarılmalı.”

Rekolte adisyon ve tahmininin, tarım il müdürlükleri, çiftçiler, ziraat odaları, Bağcılık Araştırma Enstitüsü, TMO, TARİŞ, ticaret borsaları ve ihracatçılardan oluşacak bir yarkurul tarafından belirlenmesini öneren Akçay, oluşturulacak komisyonun üyeleri arasından “üzüm engelleme kurumu” kurularak denk dalgalanmalarının önlenmesini kâm etti.

Akçay, dış satım pazarlarının geliştirilmesi ve artırılması, ürünün rakiplik gücünün, iç tüketimin artırılması ve eskimemiş istihlak alanları yaratılması üzere “üzüm tanıtım grubu” oluşturulması gerektiğini bile söyledi.

Share: