Milli Savunma Üniversitesi Kara Gedikli Çığır Yüksekokulunda itmam heyecanı

Milli Savunma Üniversitesi Balıkesir Kara Astsubay Patika Yüksekokulunda kat töreni düzenlendi. Merasimde mütekellim Milli Defans Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, “Tığ şahsımız ve öğrencilerimiz, hemen Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlıyız. Onun dışındaki hiçbir bağlılığı akseptans etmiyoruz. Atalarımızda olduğu üzere devlete bağlılığımız cümle olacaktır.” dedi.

Milli Savunma Üniversitesi Balıkesir Esmer Astsubay Iz Yüksekokulu yerleşkesinde 18’inci zaman 940 astsubay çavuş için gerçekleştirilen merasim, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Elan sonradan Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın mesajı okundu.

Törende açılış konuşmasını eden Balıkesir Karaca Gedikli Iz Yüksekokulu Komutanı Liva Mahmut Büyükcingi, diploma düzlük öğrencilere seslenerek “Askerliğin temelinin sıkı düzen ve özgür itaat olduğu gerçeğini ve cebe arkadaşlığının kutsiyetini değme ahit hatırlayın. Okula başlarken ettiğiniz ahit sahn boyu rehberiniz olsun. Martir emaneti olan bayrağımız onurunuz. Simge şerefiniz. Cebe namusunuz olsun.” dedi.

Elan bilahare mütekellim Milli Defans Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, 2016’dan bugüne kadar 34 bin subay, astsubay ve erkânıharp subayın üniversitelerinden mezun olduğunu, mezunların halihazırda esmer, çekicilik ve denizde Türk Silahlı Kuvvetleri başarıları için arak döktüklerini ifade etti.

Afyoncu, “Milli Defans Üniversitesi kuruldu ama süssüz olmadı. 6 yıl içerisinde biz çok iri mücadeleler verdik. Hakkımızda güçlükle zarfında ve sınırlı dışında tıpkısı çokça karşıt dedikodular yapıldı. Amma biz yolumuza bitmeme ettik. Zihayat astsubaylarımızla yılmadan her antlaşma devam edeceğiz ve üniversitemiz bugünlere geldi Allah’a şükürler olsun.” diyerek konuştu.

Milli Defans Üniversitesine ilgili birçok dedikodunun çıkarıldığını hatırlatan Afyoncu şunları kaydetti:

“Yok şu gruplar hakim, yok bu gruplar bilge… Ego buradan benzeri elan tekrarlıyorum; Üniversitemizin yegâne sahibi vardır Balaban Türk milleti ve Türk devletidir. Tığ şahsımız ve öğrencilerimiz hemen Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlıyız. Onun dışındaki hiçbir bağlılığı akseptans etmiyoruz. Atalarımızda olduğu kadar devlete bağlılığımız kül olacaktır.”

Rektör Afyoncu, konuşmasının peşi sıra zaman birincisi Piyon Astsubay Çavuş Furkan Sarısoy’a diplomasını verdi, Sarısoy, yaş kütüğüne adını çaktı. Dereceye giren diğer öğrenciler dahi diplomalarını aldı.

Diploma töreninde antrparantez Kırgızistan Cumhuriyeti adına öğrenim gören konuk çeri personel İstihkam Astsubayı Astsubay Başçavuş Kubanychbek Alisher Uulu’ya diplomasını Karaca Astsubay Iz Faziletkâr Okulu Komutanı Tugay Mahmut Büyükcingi verirken aynı özge misafir mektepli Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına tahsil gören Hizmet Astsubay Çavuş Osman Büyük Kaya’ya diplomasını Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yağız Ateşesi Yaya Erkânıharp Albay Gıyap Bağımsız Milletvekili Okkalı verdi.

Okulun sancağının ant doğrulama töreni sonrası mezunlar, Kişmiri Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu Marşı’nı söyledi. Programın peşi sıra mezunlar, aileleriyle buluştu.

Share: