Mıntıka ve Vezirköprü’de Gaziler Haset kutlandı

Mıntıka ve Vezirköprü’de 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.

Mıntıka’dahi Şehitlik Anıtı’na çelenklerin sunulmasının peşi sıra korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunarak Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende konuşan Savaşçı Gaziler Derneği Mıntıka Temsilciliği Başkanı Harun Saat, 19 Eylül’ün vatanı için canını ortaya koyarak savaşçı ve bunun neticesinde gazilik onuruna erişen kahramanların itibar günü olduğunu söyledi.

Programın arkası sıra Ilçebay Nayman ve beraberindekiler, şehitlikleri mülakat etti.

Burada Kur’an-ı Ahi tilavetinin peşi sıra şehitler ve ebediyete derk etmiş gaziler için dua okundu, mezarlara çiçek konuldu.

Ilçebay Nayman ve beraberindekiler elan sonra Savaşçı Gaziler Havza Temsilciliğini musahabe etti.

Etkinlikler kapsamında şehitler üzere Toprak Müftülüğü eliyle Kevser Camisi’nde mevlit okundu.

Programlara, Kaymakam Nayman, Garnizon Komutanı Personel Mülazım Ömer Faruk Atalay, Belediye Reisi Özdemir, Toprak İlçe Cingöz Komutanı Mümessil Başçavuş Özkan Temiz, Muharip Gaziler Derneği Nahiye Temsilciliği Başkanı Saat, gaziler, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vezirköprü’deki tören Cumhuriyet Altını Meydanı Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirildi.

Ilçe ve Şehremaneti Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının peşi sıra imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende gaziler namına konuşan gazi Basri Çelik, “”Üstünde yaşadığımız vatan kadar vatan olmayı adalet etmiş bire bir yerey parçası dünyada yoktur. Çünkü rastgele karışı şehit ve gazi kanıyla yoğrulmuştur.” dedi.

Jandarma Gedikli Çavuş Hüseyin Usuk de “Esbak olduğu üzere bugün birlikte ayrımsız inançla, bu muazzez vatanın birliği ve bölünmezliği ile millî değerlerine saldıranlara karşı seçme devir kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.” diyerek konuştu.

Konuşmaların sonrasında Atatürk Ortaokulu öğrencileri şiirler okudu.

Törene, Vezirköprü Kaymakamı Halid Kader, Şehremini İbrahim Ilişkin Edis, Vezirköprü İlçe Bitirmiş Komutanı Binbaşı Ümit Çetinkaya, İlçe Güven Müdürü Rıdvan Antrenör, siyasi parti temsilcileri, amme alım ve kuruluşların müdürleri, gaziler, askeri erkan, ekol müdürleri, sarıklı ve öğrenciler katıldı.

Share: