Mısır’da şişkinlik yükselmeye devam ediyor

Akdarı Merkezi Seferberlik ve İstatistik Ajansı’nın bugün yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz Orak Ayı ayında şişkinlik oranı, akaryakıt fiyatlarındaki çoğalma dolayısıyla yüzdelik 13,6’ya yükseldi. Bu şevket geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 13,2’ydi.

Ajans’ın verileri, geçtiğimiz yılın Orak Ayı ayında enflasyonun bire bir esbak yılın ayrımsız ayına göre yüzde 6,1’e nazaran yüzde 14,6 yükseldiğini gösterdi.

Ajans mevcut para şişkinliği oranını, tahıl ve savsaklamak fiyatlarındaki yüzdelik 1, benzin ve er bezi fiyatlarındaki yüzde 5,2, semere fiyatlarındaki yüzde 2,5, hususi ulaşım harcamaları grubundaki yüzde 6,4 ve eriştirme hizmetleri grubundaki yüzdelik 9’luk artışa bağladı.

Dünyanın sunma iri buğday ithalatçılarından biri olan Akdarı, Ukrayna’daki çarpışma nedeniyle buğday fiyatlarının rekor seviyede artmasından güç şekilde etkileniyor. Moskof ve Ukraynalı turistler ülkeye mevrut hep turist sayısının kestirmece üçte birini olta ettiğinden, savaşın Mısır’de turizm sektörü üzerindeki etkisi da az çok balaban. (şarkul avsat)

Mısır’üstelik al etin pahalılığı hükümeti balıkçı yaptı

 

Darı’bile ithalatın faturası yüzde 90 arttı

 

Mısır’dan beklentilerin üstünde ürem artışı

 

Share: