MISIR’DAN YOLA ÇIKAN GEMİDE KAYBOLAN MÜHENDİS İÇİN GÖZÜ YAŞLI BEKLEYİŞ

MISIR’ın Suez Limanı’nda demir alıp meydanda denize açılan denge gemisinde kaybolan makine mühendisi Yiğit Acara’dan (24), 9 gündür vukuf alınamıyor. Dışişleri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının ülkede başlatılan kontrol-kurtarma çalışmalarını strateji ettiği Acara’ın Giresun’da diri ailesi, çocuklarından ati haberi umutla bekliyor.

Akdarı’ın Suez Limanı’ndan demir kayran gemide 4’üncü mühendis olarak etkin gemi ve araba mühendisi Yiğit Acara’ın, 7 Eylül haset akşam saatlerinde gemide kaybolduğu belirlendi. Süveyş Kanalı’nı geçip, açık denizde seyreden gemide mürettebatın aramalarında Enerjik, bulanamadı. Kahire Büyükelçiliği’nce Akdarı makamlarına bilgi verilen olayla ilgili başlatılan taharri-kurtarma faaliyetlerine alarga dahi bindi olunması istek edildi. Kaybolduğu bölüm saat 14.30’dahi gemide görüldüğü öğrenilen mühendis için gidilen rota üzerinde arama çalışmaları sürüyor.

Dışişleri ile Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlıklarının ülkede başlatılan kontrol-kurtarma çalışmalarını strateji ettiği gemicinin Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde umutlu bekleyişini sürdüren bacı annesi Ikbal ve sarıklı babası Sinan Enerjik, kaybolan çocuklarının bulunmasını istiyor.

‘YÜREĞİM YANIYOR?

Çocuğu ile en üst görüşmesini anlatan Sinan Acar, En Üst görüşmemizde oğlum gitmesen havalar az buçuk henüz ılısa dedik. ‘İlla babacım gideceğim, bu benim mesleğim. Çalışmak istiyorum’ dedi. Ayın 5’inde geminin kaptanıyla Mısır’a gittiler. Gemiye binince görüştük. İlk çağ namına ‘dinlen’ denmiş. Oğlum dahi kamarasına gidip istirahate fariğ. Ertesi bölüm oğlumu aradık, ulaşamadık, ortada yok. Devletimiz, dizge bizleri aradı, Reisicumhur danışmanı aradı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz var. Çocuğum bulunsun istiyorum. Yüreğim yanıyor. Cumhurbaşkanım, aramalar genişletilsin. Devletime, herkese teşekkürname ederim. Milletimiz dualarını esirgemesin dedi.

Elinde oğlunun fotoğrafıyla yaş döken Iştiyak Acar de Çocuğum bulunsun, apayrı aynı husus istemiyorum. Çocuğumu oralarda bırakmasınlar. Cumhurbaşkanımıza, devletimize güveniyoruz. Bizi bekâr bırakmasınlar. Aramalar devam etsin diye niteleyerek konuştu.

‘ULUSLARARASI TAHARRI-ISTIRDAT FAALİYETİ BAŞLATILDI’

Geminin sadık olduğu Movers Denizcilik’ten konuyla ilgilendiren açıklamada ise şu ifadelere saha verilmişti

Son kademe acul bire bir seklide ferdî ve arsıulusal benzeri arama-istirdat faaliyeti başlatılmıştır. Arama faaliyetlerinin daha etkili yürütülmesi gereği ve taleplerimiz üstüne, sürecin genişlik esasen bu yana bize iri bindi olan Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı Ankara Asıl Taharri Kurtarma Merkezimiz ve Dışişleri Bakanlığımızın talebi üzerine Kahire Büyükelçiliğimiz marifetiyle Mısır makamlarına hikmet verilerek arama-kurtarma faaliyetlerine alarga de destek olunması kâm edilmiştir. Bu kapsamda, domestik arama-istirdat faaliyetleri halen sürdürülmekte olup, kaybolma personelimizin ayrımsız zaman evvel bulunmasına olan akide ve umudumuzu korumaktayız. Kardeşimiz amacıyla sizlerin üstelik dualarınızı yarım etmeyeceğinizi umarak, ortaya konan bu iri çaba sonucunda gani duyum almayı beklenti ediyoruz. Antrparantez kaybolma personelimizin, altın ailesi ile de mail bağlantı ve irtibatta kalarak kendilerini gelişmelerden sürekli agâh ediyoruz.Share: