Mısır’ın askeri gemisi depremzedelere 650 tonluk müzaheret taşıdı

Mısır hükümetinin “asrın felaketi” adına nitelenen depremlerden etkilenen bölgeler üzere hazırladığı 650 tonluk yardım malzemesi, askeri sefine “ENS Halayeb” aracılığıyla Sazak Arsıulusal Limanı’na ulaştırıldı.

Akdarı Cumhur Reisi Abdulfettah es-Sisi’nin direktifleri doğrultusunda Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen bölgeler amacıyla başkent Kahire’den realizasyon edilen müzaheret malzemeleri, Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki Halk- Ariş Limanı’na götürüldü.

Buradaki konteynerlere taşınan 285 keçe, 99 bin 300 battaniye, çokça sayıda yatak ve elektrikli ısıtıcı ile çıkar yol, gıda, saflık ve tıbbi malzemelerden oluşan kestirmece 650 tonluk müzaheret, zelzele bölgesine ulaştırılmak için Mısır Bahir Kuvvetlerine ilgili “ENS Halayeb” ünlü gemiye yüklendi.

Akdarı donanması bünyesindeki 105 metre uzunluğa ve 40 metre yüksekliğe eş sefine, 2 günlük yolculuğunun arkası sıra Mersin Uluslararası Limanı’na ulaştı.

Rıhtıma yanaşan gemiyi, Mısır’ın Ankara Uğur Şefi ve Maslahatgüzarı Amr Soliman Halk Hamamy, Yaka Asayiş Komutanlığı yetkilileri ve AFAD görevlileri karşıladı.

AFAD koordinasyonunda doğrulama alınacak yardımların, sarsıntı bölgelerine gönderileceği bildirildi.

” Türkiye’nin bu trajedinin üstesinden gelebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz”

Akdarı’ın Ankara Amaç Şefi ve Maslahatgüzarı El Hamamy, AA muhabirine, Mısır Reisicumhur es-Sisi’nin, depremlerin arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüştüğünü söyledi.

Umum Hamamy, bu kederli günlerde Darı’ın, Türkiye ile el birliği içerisinde olduğunu belirterek, “Depremlerden çabucak sonra ahi Türk halkına tıbbi arkalama malzemesi göndermiştik. Şimdi üstelik bu korkunç trajediden etkilenen insanlara bire bir yardım henüz gönderiyoruz.” dedi.

Bu kip süreçte Türkiye’nin yanı sıra olmaya bitmeme edeceklerini vurgulayan Umum Hamamy, “Bu sunduğumuz yardımın mefret bire bir özelliği dahi askeri tıpkı arkalama gemisi içre ulaştırılması. Bu, serencam 10 yıldan bu yana Türkiye’ye mevrut önceki Mısır askeri gemisi. Bu sefine, Darı halkının Türk halkına olan sevgisini taşıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Halk Hamamy, elan çok yardıma gerekseme duyulması yerinde Türkiye’nin bu felaketin üstesinden gelebilmesi üzere ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

Share: