Mualla Çevrimli Başarır, “Mahdut Kapasitesi Öğrencilerin Vakit Kaybetmeden Yüzdelik 10’una Yetiyor”

CHP Mersin Mebus Şanlı Mahir Başarır, “Ensiz kapasitesi fakat ve fakat öğrencilerin yüzde 10’unu karşılayacak seviyede. AKP iktidarının öğrenciye verdiği ayar aha bu. Ne yazık kim üniversitede kâin öğrencilerimizin yüzde 10’u devletimizin yurtlarından faydalanabilecek. Bu durumda öğrenciler hangi yapacak? Vakıflara, cemaatlere ve tarikatlara tahsis edilen yurtlara mahküm edilmiş olacak” açıklamasını yaptı.

CHP Sazak Mebus Mualla Yırtıkça Başarır; mektepli yurtlarının kapasiteleri ve Toyluk ve Spor Bakanlığı vasıtasıyla vakıflara tahsis edilen yurtlarla ait yazılmış aynı açıklama yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na kapalı yerine işletilen toplamda kaç adet dar olduğunu CİMER üzerinden soran CHP’li Başarır, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bize verilen cevaba göre Türkiye genelinde 346 kız, 229 koca ve 202 ayrı toplanmış 777 sıkı bulunuyormuş. Ancak 2020 Sayıştay raporunda 781 skor güçlükle bulunduğu ifade edilmiş ve Sayıştay bu 781 yurttan 169 yurdun kullanıma ev olduğunu belirtmiş. Hasıl o kim bir senede bırakın kullanılmamış yurtları yapmayı yurtların kapatıldığını öğreniyoruz. Sayıştay’ın söylemine bakarak 169 yurdun birlikte kullanıma ev olduğu saptandıysa şu anda kullanıma müsait 608 skor dar bulunmaktadır. Sayıştay raporuna bakarak 2021’birlikte 698 bin 298 nefis yatak kapasitesi bulunuyordu fakat sayın vekil bu sene elverişsiz kapasitesinin 800 bini geçtiğini ifade etmiş. Bu emretmek oluyor kim eskimemiş yurtlar hesabına öğrencilerin hayat alanları daraltılıyor. YÖK verilerine göre ve bu sene tercih veren öğrencilere bakarak ise toplamda 8 milyondan çok mektepli var. Hemen 2022 yılında ÖSYM vasıtasıyla açıklanan verilere göre 1 milyon 5 bin 490 aday üniversiteye yerleşti. Yani mahdut kapasitesi ancak ve ancak öğrencilerin yüzdelik 10’unu karşılayacak seviyede. AKP iktidarının öğrenciye verdiği ayar işte bu.”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’nın hangi vakıflara güçlükle tahsis ettiğini açıklamadığını rapor fail CHP’li Başarır, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Aritmetik dolma söylemez. Ne eyvah ki üniversitede bulunan öğrencilerimizin yüzde 10’u devletimizin yurtlarından faydalanabilecek. Bu durumda öğrenciler ne yapacak? Vakıflara, cemaatlere ve tarikatlara tahsis edilen yurtlara mahküm edilmiş olacak. AKP iktidarının bu politikayı sevdiğini FETÖ’den biliyoruz. Araları FETÖ ile iyiyken sıkıntılı açmayıp öğrencileri vakıflara, tarikatlara yönlendirirken şimdi de değişik tıpkısı senaryoyla yüz yüze değiliz. Sayın bakana temas yerden sordum ama cevaplamadı. Şimdi tıpkısı de buradan soruyorum. Nezaret aracılığıyla ne vakıflara kaç sayı daraç tahsis edilmiştir? Kentet çeteleri çalkantılı ihalelerle zengin ederken öğrencileri ne olduğu mahsus olmayan vakıflara, tarikatlara tutkun bırakıyorsunuz.”

Share: