“Mucize nebat” zafran, çalıştayda ele alınacak

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve birçok alanda kullanıldığı üzere “mucize nebat” adına adlandırılan zafran, çalıştayda masaya yatırılacak.

Sertlik, renk ve hoş koku itibarıyla değişik ülkelere göre farklılık gösterdiği için 2014’te yapılan icraat böylelikle dünyada tescili sağlanarak Türkiye’de “milli nebat” unvanı düz safranın anlatılacağı 1. Zafran Çalıştayı 20-21 Ilk Teşrin’de düzenlenecek.

Çalıştayda, 80 bin çiçekten çabucak az kilogram elde edilebilen, ağırlığının 100 bin kalpsiz kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve kilogramı 100 bin liradan almaç bulan “dünyanın sunma fiyatlı bitkisi” safranla ilgili Türkiye’deki 7 üniversitede vazifeli akademisyenler vasıtasıyla sunumu yapılacak.

Karabük Valiliği önderliğinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eliyle kombinasyon edilen çalıştay kapsamında antrparantez Lavanta Itri Safran Bahçesi’ne kayran ziyareti gerçekleştirilecek.

“5 ayrı iş grubu oluşturulacak”

Karabük Tarım ve Orman Müdürü Pahal Ayvalık, matbuat toplantısında, safranın, Safranbolu ilçesinde asırlardır yetiştirildiğini ve tescilli tıpkısı ürün olduğunu söyledi.

Zafran yetiştiriciliği karşı çokça düzentileme yaptıklarını ve iki kitapta bunları topladıklarını, antrparantez kitapların Japonca ve İngilizce yayınlarının birlikte yapıldığını anlatan Ayvalık, “Anadolu safranının ana yurdu Safranbolu’bile 20-21 Ilk Teşrin tarihlerinde 1. Zafran Çalıştayı düzenlenecek. Şu temel kadar ülkemizdeki 7 değişik üniversitede, safranla ilişkin çalışması kâin 20 akademisyenin, ‘Türkiye’de zafran üretimi’, ‘Zafran ticareti ve eko-turizmi’, ‘Safranda kalite’, ‘Safranın fitokimyası ve anadan görme tedavide kullanımı’ ve ‘Gastronomi açıdan safran’ kalkışmak amacıyla 5 ayrı say grubu oluşturulacak.” diye konuştu.

Share: