Mudurnu’da vatandaşlar şita hazırlıklarına başladı

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde hareketli vatandaşlar, kışlık yiyeceklerini hazırlıyor.

İlçede hararetli vatandaşlar, topladıkları evet bile pazardan aldıkları meyve ve sebzeleri şita mevsiminde tüketebilmek için konserve yapmaya başladı.

Mudurnu’üstelik mevcut hareket durumunda vatandaşların kış hazırlıklarına arkalama eden İsmail ve Müzeyyen Bozkurt çifti, vatandaşların kendilerine getirdiği, kuşburnu, domates, biber gibi ürünleri makineden geçirerek salça ve marmelat yapılmasını sağlıyor.

İsmail Bozkurt, AA muhabirine, köylerde yetişen elma, armut, ayva kabil meyvelerin değerlenebilmesi için yapı kurduklarını anlatarak, “Özlük işimizin birlikte vatandaşlara birlikte yardımda bulunuyoruz. Bize getirdikleri domates, biber, kuşburnu kabil ürünlerin sularını çıkartıyoruz. Daha ilkin bu işler elle rendelenip elekten geçirilip güçlükle ve zorlukla yapılıyordu. Amma bu makineler yardımıyla 10-15 dakikada istenilen kıvama getiriliyor.” diyerek konuştu.

Vatandaşların kıvançlı olduğunu dile getiren Bozkurt, tam kaymakamlık sakinlerine havari olmaya çalıştıklarını belirtti.

Salça veya marmelat yarmak üzere Bozkurt’un işletmesine mevrut kaymakamlık sakinleri ise elan başlangıçta saatlerce ayakyolu ayırdıkları bu işleri daha çok henüz gelişmemiş sürede yaparak kışa hazırlandıklarını söyledi.

Share: