Müküs Çayı’nda 2 kamer önceki kaybolan hemşirenin cesedine ulaşıldı

Pervari’dahi Müküs Çayı’na düşen arkadaşını yetirmek isterken akıntıya kapılarak kaybolan hemşire Eyüp Gündüz’in donmuş bedeni, taharri çalışmalarının 64. gününde bulundu.

Müküs Çayı’na düştüğü içtima kısaca 1500 metre ilerisindeki Karervaz Şelalesi mevkisinde kâin Ruz’in cesedi, ölü açımı için Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderildi.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine, 64 dönme süren çalışmalar sonucu kaybolan bacı Eyüp Ruz’in cansız bedenine ulaştıklarını belirterek, “Naaş canlandırma edildi. Cenaze, işlemlerin arkası sıra defnedilmek üzere ailesine teslim edilecek.” dedi.

30 kilometrelik alanda aranmıştı

Beğendik beldesi doğru 11 Haziran’dahi ayağı kayarak çaya düşen İlçe Keyif Müdürlüğünde işyar meslektaşını yönetmek üzere suya giren ancak akıntıya kapılan Devir’e ulaşılması için ekipler Müküs Köprüsü’nden Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali bölgesine kadar kestirmece 30 kilometrelik mesafede emek yürüttü.

Çalışmalarda bugüne kadar dönüşümlü kendisine Diyarbakır, Adana, Van ve Hakkari İl Cingöz komutanlıklarına vabeste timler, Van, Elazığ ve Bitlis İl Emniyet müdürlüklerine ilgilendiren su şeş arama ve kurtarma ekipleri, Batman ve Van’dan AFAD ekipleri, Siirt’ten bile jandarma, UMKE ve AFAD ekipleri ile asayiş korucuları fariza aldı.

Siirt İl Kurnaz Komutanı Tugay Misyon Ertekin ve AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun’un koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda zodyak botların yanında halat bağlanan rafting botları ve hareket makinesi de kullanıldı.

Zorlu coğrafi koşullara karşı abes şekil birlikte çekilen bölgede, akarsu şeş kamerası ve insansız gelgel araçlarıyla taharri yapıldı, bölgedeki ağaçlık ve kayalık alanlar kontrol edildi.

Pervari Esenlik Müdürlüğünde vazifeli hemşire Halime Timurtaş, akıntıya kapılarak yaşamını yitirmiş, arkadaşını yetişmek için suya giren abla Eyüp Tarih ise çayda kaybolmuştu.Share: