Müküs Çayı’nda kaybolan hemşirenin ailesi, taharri çalışmalarını yürüten ekiplere minnettar

Siirt’in Pervari ilçesinde piknik yaptıkları sırada Müküs Çayı’na düşen arkadaşını idare etmek isterken akıntıya kapılarak kaybolan hemşire Eyüp Gündüz’i taharri çalışmaları 59’uncu gününde sürüyor.

Beğendik beldesi dosdoğru 11 Haziran’dahi ayağı kayarak Müküs Çayı’na sakıt İlçe Esenlik Müdürlüğünde işyar meslektaşı Halime Timurtaş’ı yetirmek için suya giren ancak akıntıya kapılan Ruz amacıyla ekiplerin sağlam coğrafyada kontrol çalışmaları bitmeme ediyor.

Müküs Köprüsü’nden Dokunaklı Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) bölgesine kadar tahminî 30 kilometrelik mesafede planlı çalışmalarda bugüne büyüklüğünde dönüşümlü namına Diyarbakır, Adana, Van ve Hakkari İl Jandarma komutanlıklarına sınırlı timler, Van, Elazığ ve Bitlis İl Itimat müdürlüklerine ilgilendiren akarsu altı arama ve kurtarma ekipleri, Batman ve Van’dan AFAD ekipleri, Siirt’ten üstelik kurnaz, UMKE ve AFAD ekipleri ile güvenlik korucuları görev aldı.

Siirt İl Açıkgöz Komutanı Liva Tasavvur Ertekin ve AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun’un koordinesinde yürütülen çalışmalarda zodyak botların beraberinde halat bağlanan rafting botları ve hisse senedi makinesi da kullanıldı.

Zorlu coğrafi koşullara cebin verimsiz şekil da çekilen bölgede, su altı kamerası ve insansız hava araçlarıyla kontrol yapıldı, bölgedeki ağaçlık ve kayalık alanlar kontrol edildi.

“Bire Bir dakika önceki Eyüp’ün bulunmasını istiyoruz”

Arama çalışmalarını izleme fail hemşirenin babası Münevver Zaman, AA muhabirine, 59 gündür oğlundan ati haberi umutla beklediklerini söyledi.

Oğlu Eyüp’ün, iş arkadaşının hayatını yetirmek isterken hayatını kaybettiğini anımsatan Devir, “Taharri çalışmaları bitmeme ediyor. Tıpkı an evvel Eyüp’ün bulunmasını istiyoruz, temennimiz bu. Cenabıhak devletimize kırıcı versin, devletimizden memnunuz.” dedi.

Oğlu bulunamadığı için acısının katlandığını anlatan Çağ, ona kavuşmak için çalışmaların sürmesini istediklerini belirtti.

Ruz, oğlunun fariza yaptığı ilçede sevilen benzeri yaşama olduğunu anlatarak, “Birkaç öğün Siirt’e gelmesini istedim amma Pervari’nin insanları haddinden fazla ferah olduğu üzere akmak istemedi. Burada çalışmayı ve arkadaşlarını çokça seviyordu. Buradaki bütün ondan gür bahsediyor. Amiyane haddinden fazla müstehap bire bir çocuktu. Valimiz, İl Jandarma Komutanımız, Kaymakamımız, Pervari Şehremaneti Başkanımız ve Beğendik Mekân Uray Başkanımız ile kaza ve çevre halkına haddinden fazla teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Cümle elinden geleni yapıyor”

Abla Gün’in Kurtalan ilçesinde fariza yapan ağabeyi Dr. Hüseyin Tarih da kardeşinin bulunması amacıyla taharri kurtarma ekipleri ile kaza ve mekân halkının özveriyle çalıştığını belirtti.

Kardeşinin 27 yaşında çok etkin ve özverili ayrımsız dinç olduğunu dile getiren Gündüz, şöyle konuştu:

“İzinli günlerinde bile Pervari amacıyla çalışıyordu. 11 Haziran günü su kenarına pikniğe geldiler. Arkadaşının ayağının kaydığını görünce fedakar şekilde arkadaşını kurtarmaya çalıştı. Kardeşim haddinden fazla fedakar bir insandı. Bittabi yaşadıysa anca vefat etti. Tanıyan, tanımayan binlerce koca ona dua ediyor. Bundan Sonra tıpkısı şekilde tıpkı mezarı olsun, annem mezarında yakarış edebilsin istiyoruz. Biricik temennimiz bu. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan kardeşimin bulunması üzere destek bekliyoruz. ‘Şelale’ kendisine bildik mevkide dahi say yapılacak. Coğrafya şartlarının ağırlık olduğunu biliyoruz. İnşallah acele zamanda bulunur.”Share: