Mülteci algısı Nevşehir’de tartışıldı

Türkiye Deneyimsizlik STK’ları Platformu marifetiyle planlı Dinç Türkiye Forumu’nun ikincisi Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi’nde (NEVÜ) yapıldı.

‘Mülteci Algısı’ temasıyla gerçekleştirilen İç Küçük Asya Bölgesi Zihayat Türkiye Forumu’na, Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat illerinden yaklaşık 200 dinç katıldı. Toyluk alanında iş eden cahillik örgütlerinin birlikte gelişim etme kültürlerini geliştirmesine yardım sağlamayı hedefleyen forumun açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Bonkör Aktekin yaptı. Aktekin, “Böylesi mefret tıpkı konunun Hünkar Hacıbektaş Veli’nin adını haiz üniversitemizde tartışılacak olması bizler amacıyla iri ehemmiyet taşıyor. Hacıbektaş Ege Hazretleri Küçük Asya coğrafyasının kültürel ve inançsal değiş ve dönüşümünde sunma iri etkisi olan manevi önderlerimizden biri. Bu soy alem esame zaman sizlere tartışacağınız mülteci algısıyla ilişkin bakış açışınızı bile etkileyecek çok zengin doneler veriyor. Anadolu Coğrafyası gün boyunca farklı coğrafyadan gelen insanlara aile sahipliği yapmış, değişik coğrafyalardan gelen insanları özlük o coğrafyalarının kültür, deneme ve birikimlerini buraya getirerek burada var olan kültürle harmanlayarak zenginleştirmiştir” dedi.

Aktekin: “Acun tarihi esasta, göçlerin oluşturduğu bire bir güneş”

Barhana olgusunun sosyologların, siyaset bilimcilerin ve tarihçilerin üzerinde çokça durduğu ve çok eser verdiği ayrımsız konu olduğunu aktaran Aktekin; “Tarih boyunca isteye sınırlanmış veya mecburi göçler aracılığıyla âdem hareketliliği sürekli devam aka mevrut ve günümüzde bile malumunuz bitmeme etmekte. Özellikle daha bereketli ayrımsız dirim ve daha gür bir soylu erki ebat elde edebilmek amacıyla başka ülkelere isteğe bağlı adına göç edenler var. Aynı bile uğraş ve iç çatışmalar nedeniyle hayatta kalabilmek için mecburi tıpkısı barhana var. Bağımlı kim bu göçün nöbet açtığı muhtelif çatışmalar, belirsizlikler, sosyolojik ve politik dönüşümler bile var. Türkiye de bunu genişlik aceleci ruhlu ve güneş süresince kafile düzlük bire bir ülke. Acun tarihi aslında, göçlerin oluşturduğu bire bir çağ. Türkler Anadolu’ya göç etmeseydi bugünkü Türkiye olmazdı. İslam tarihinde Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye muhaceret etmesiydi sonraki gelişimler olmazdı. Avrupa’dan Amerika’ya göçler olmasaydı dünya tarihi ayrımlı gelişirdi. Dolasıyla acun tarihinin esasını oluşturan göçtür. Bugünkü çalıştayında insani göz açısıyla ülkemize ve birlik insanlığa adamakıllı sonuçlar ulaştıracak şekilde ve fikri çalışmalara dayanç olması dileğiyle bu etkinliği düzenleyenlere ve siz katılımcılara teşekkürname ediyor ve başarılar diliyorum” diyerek konuştu.

Türkiye Deneyimsizlik STK’ları Platformu Umumi Heyet Üyesi Dr. Ahmet Özdinç de konuşmasında; “Bu ikinci çalıştay üstelik sığınmacı algısını çalışacağız, hangi amacıyla böyle ayrımsız konu seçtik herhalde tahmin etmek edisyon değil. Dünyada bugün 2022 yılı itibariyle yerinden cebren debi ettirilmiş yerinden zorla gönderilmiş evet üstelik geçmek zorunda eksik 90 milyondan çok insan var. Türkiye’nin nüfusundan henüz aşkın benzeri şahıs şu zaman kendi evlerinde öz yurtlarında zat vatanlarında yaşamıyorlar, farklı tıpkısı yerde varagelmek zorundalar” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, sorunların tespiti, tartışma, çözüm önerileri oturumlarıyla devam etti. – NEVŞEHİR

Share: