Mustafa Adıgüzel: “Fındıkta Tekelleşmeye, Meydan Hâkimiyetine, Erkek Eksiksizlik Son Verecek”

CHP Kargaşa Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Karadeniz Bölgesi’nin esas ittifak kaynağı olan fındığa ilişik yaptığı açıklamada; “Umumi Başkanımız Giresun’bile bariz Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk misil tıpkısı Genel Başkan fındıkta tekelleşmeye, ortalık hakimiyetine, Mösyö Eksiksizlik son verecek. Çünkü tığ milliyetçiyiz diyerek tavır aldı. Genel Başkanımızın yaktığı işaret fişeği ile süratle peşi sıra Türkiye Kültür Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kalabalık Saylav ve Cıvıl Cıvıl Kent Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına açıklamalar geldi. Bu tarihi süreci birlikte Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah mütemmim de gene tığ olacağız” dedi.

Mustafa Adıgüzel, CHP Kalaba İl Başkanlığı’nda fındıktaki mesail konusunda bugün basın açıklaması yaptı. Adıgüzel, “Bugünün tarihi bir yere derece edin. Fındıktaki F Tipi yapılanmayı, Fındıktaki paralel cesamet yapılanmasını açıklıyoruz” dedi.

Adıgüzel, Ferrero’nun fındıkta tekelleştiğini CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Giresun’birlikte açıkladığını belirtirken, “Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Aynı FETÖ paralel yapılanmasında olduğu kabil Ferrero dahi Erdoğan tarafından beslenip büyütülmüş, şimdi bu devasa tevhit yapı ile tıpkısı Fetö’nün sonra yaptığı kadar Erdoğan’ı birlikte dinlemiyor devlete bile mebde tutmaktadır” diye konuştu.

Adıgüzel’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

ŞİMDİ DE FERRERO 48 TL DEDİ: Erdoğan 54 TL dedi. İki dolaşma sonraları TMO düzeltti. Demin birlikte Ferrero 48 TL dedi, manavlar düzeltti: 48 TL bizim komutan fiyatımız üretici ancak 45-46 TL’ye satarsa tamam dediler. İyi benzeri Domates Dolması Rüzgarı bitmeme ediyor. Biz Erdoğan fındık ayak tabanı fiyatı açıkladığında hangi demiştik? Bu ayrımsız ayak tabanı fiyatı değildir. Bu ayrımsız fesih fiyatıdır. Bu ayrımsız dalavere fiyatıdır. Bu bire bir ziyan fiyatıdır. Bugün fındık piyasasında 3 farklı kıymet vardır. İşte o bölüm fındık fiyatı namına bizim istediğimiz 70 TL verilseydi, serbest etraf bugün 60 TL’nin altına inemezdi.

FERRERO PİYASAYI KİLİTLEDİ: Şu anda cemi tüccarlar kabuklu fındık ellerinde bekliyor. Ferrero piyasayı kilitledi. Özlük birlikte gelgel yapmıyor, manav ve tüccardan dahi almıyor. Kerem hesabına çalım eden TMO bile üreticiye herhangi bir cins eziyeti yapıyor. Gönen oranına göre yetersizlik yapıyor, fındığı reddetme ediyor, hassaten bazı bazı tek akseptans etmiyor. Yetiştirici azade piyasaya yönlendiriliyor. Kızıl ekincilik ismi ile Ferrero, yaklaşık 20.000 üreticiden 50.000 titrem fındığı 1 sene içinde alacak. Kafasız kalan arık fındık mı?  Doğrusu Ferrero parçalanmamış fındığı kendisinin yerine görüyor.

HÜKÜMET ÜRETİCİYİ PEKIŞTIRMEK YERİNE FERRERO’YU DESTEKLEDİ: Ferrero, Düzce’dahi nakız tesisi kurdu. Fehamet birlikte 680 milyon TL bindi verdi. Hükümet üreticiyi semirtmek namına Ferrero’yu destekledi. Memlekette ihtiyaçtan 3 intaç aşkın fındık nakız tesisi varken Ferrero’evet çokça iri kapasiteli kırma tesisi için 680 milyon lira isteklendirme verdi. Tamlık mevcut pili sektörünün 1 yılda yatığı işi 3 ayda yapacak kapasitede.

IGA’NIN BORCUNU 25 YIL ÖTELEDİ: Ferrero’ya elhak ülkede mevcut pili sektörü üzere kişi sanayicisini bitirsin diyerek heveslendirme veren hükumet fındık üreticisi için verdiği teşviki 9 yıldır 1 lira da arttırmadı. İstanbul Havaalanı işleten IGA’nın borcunu 25 yıl öteledi. Kaç servet? Birlik 1 milyar 195 milyon Euro. Olur, çiftçinin borcu olunca ne yapıyor suyunu kesiyor, elektriğini kesiyor. Traktörünü haczediyor. 120 bilyon dolarlık acun fındık piyasasında bize düşen takkadak 2,5 milyar dolar.

BU BİR KAVIL DEĞİLDİR, BU BİR YEMİN METNİDİR: Bu amal bu hale kuşkusuz geldi? Geçmiş 2015’te Oltan Gıda satışı yapıldı. Peşi Sıra evcil ihracatçı, manav ve tüccar ile ittifak imzaladı. Zaman ilk kez bu sözleşmenin bazı detaylarını halkoyu ile paylaşacağım. Uyuşma 17-18 bahis. Elan 1. Konu 1. Maddede Ferrero ‘Ben acun lideriyim’ diyor. ‘Bana tabisiniz’ diyor. 2. yön b) bendinde ise kategorik alıcılarına fındık fiyatını sürekli düşürülmesi talimatını veriyor. Bu aynı konvansiyon değildir, bu tıpkısı kasem metnidir.

FERRERO, ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI DEVLETİN BILICI FİYATINI TANIMAYIP KENDİNE GÖRE FİYAT AÇIKLADI: Gelinen noktada 392 ihracatçı firma bugün 39’a büyüklüğünde düşmüştür. Kalaba’de 55’ten 5’e düşmüştür. Ferda 1-2 parça kalacaktır. Ferrero, Erdoğan aracılığıyla açıklayan devletin alım fiyatını tanımayıp kendine göre bedel açıklamıştır. İstediği tüccardan fındık alıp, bire bir koşullarda fındık veren ayrımsız diğerinden almamaktadır. Ferrero, devletin rekabet kurallarını ve kanunlarını tanımadan kişi kurallarını kendisi koymaktadır.

SERBEST PİYASAYA FİYAT DAYATILMIŞ ETMEKTEDİR: Anayasamızın 167. Maddesi… Mehabet, dünyalık, yüreklilik, sermaye, mal ve bakım piyasalarının sağlıklı ve ağır ezgi işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri alır; piyasalarda fiili yahut anlaşma sonucu doğacak tekelleşme ve kartelleşmeyi önler. Bu firma, devlete ve azade piyasaya denk empoze etmektedir.

GELİNEN NOKTADA FINDIKTA F-TİPİ YAPILANMANIN ADINI AÇIKLIYORUM, FERRERO: Biz bu filmi elan önce gördük. Erdoğan’ın zat elleriyle büyüttüğü ve bu ülkenin başına bela ettiği bir organize kanalizasyon daha önceki pekâlâ devlete mir tuttuysa zaman bile esasen fındık sektöründe aynı senaryo sahnelenmektedir. Gelinen noktada fındıkta F-tipi yapılanmanın adını açıklıyorum: Ferrero!

AYNI FETÖ PARALEL YAPILANMASINDA OLDUĞU GİBİ FERRERO DA ERDOĞAN TARAFINDAN BESLENİYOR: Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Benzeri FETÖ koşut yapılanmasında olduğu kadar Ferrero üstelik Erdoğan marifetiyle beslenip büyütülmüş, demincek bu devasa kombinasyon bina ile bir Fetö’nün bilahare yaptığı kadar Erdoğan’ı da dinlemiyor devlete bile mebde tutmaktadır. Erdoğan’ın fiyatını tanımıyor, devletin nizamlarına rekabet mevzuatına meydan okuyor. Azade Rakiplik hukuku bir milli buyruk meselesidir. Bugün Ferrero ekonomimiz amacıyla benzeri milli güvenlik sorunudur.

SEN KİM OLUYORSUN: Bu konu politika üstüdür. Cumhurbaşkanı ile çabucak gelişigüzel konuda fikirlerimiz ayrımlı. Amma bu ülkenin Cumhurbaşkanı bereketli evet dahi şiddetli bir kıymet açıklıyor ve sen buna ‘ben seni tanımıyorum’ diyorsan dur orada bakalım. Sen kim oluyorsun?

FINDIKTA TEKELLEŞMEYE, PİYASA HAKİMİYETİNE, ERKEK EKSIKSIZLIK AKIBET VERECEK: Umumi Başkanımız Giresun’de yalınlık Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk misil bire bir Genel Komutan fındıkta tekelleşmeye, piyasa hakimiyetine, Bay Kemal sonuç verecek. Zira biz milliyetçiyiz diyerek kurum aldı. Genel Başkanımızın yaktığı bel fişeği ile müstacelen peşi sıra Türkiye Tarım Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kargaşa Saylav ve Ordu Kent Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına açıklamalar geldi. Bu tarihi süreci dahi Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah bitiren da gine biz olacağız.”Share: