Mutedil ve Gün Doğusu Karadeniz’de “19 Eylül Gaziler Haset” törenleri

Trabzon, Kalaba, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Amaç Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Yazıhane Başkanı Gezici Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende konuşan Seyyah Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette benzeri daha muharebe olamaz. Ama olursa bile 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Kalabalık

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Mehabetli Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delice ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Büro Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Ilbay Sonel, günün valör ve önemini tamlayan müracaat yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Zinde Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Boğa ile farklı protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün anlam ve önemini tamlayan danışma yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Alicenap okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak tevakki etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgili konuşma yaptığı törene, Vali Kemal Çeber, Şehremini Rahmi Metanetli, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Bitirmiş Komutanı Ulvi Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Katarakt, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile özge ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmaz Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir kalem girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Zirve, “Bu nedenle eren milletimiz, zaman süresince bağımsızlık ve istikbalinden asla taviz vermemiştir. Yeryüzü el şartlar altında bile kutsal bildiği kül değerlerine erbap çıkmıştır. Bu tatlılıkla akıntı eden kahramanlarımız, canından çekilmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Inanma Müdürü Sinan Erge, İl Güllabi Komutanı Jandarma Albay Sebep Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, gelgel müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: