Mütekait sayman bilardo tutkusundan 46 yıldır vazgeçmiyor

Düzce’de his rahatsızlığı dolayısıyla 3 sefer anjiyografi olan, damarlarına 4 stent takılan 63 yaşındaki emekli sayman Hayrettin Doğusoy, 46 yıldır tutkunu olduğu bilardodan kopamıyor.

Düzce’üstelik cıvıl cıvıl evli ve bire bir yavru babası Doğusoy, lise sonuç sınıftayken 17 yaşında bilardo sporuna başladı. Giderek kendisini geliştirip bir nice resmi ve özel turnuvaya katılarak dereceler fail Doğusoy, yaklaşık 25 sene ilk panik akın şikayetiyle gittiği hastanede his rahatsızlığı olduğunu öğrendi. Üç posta anjiyografi olan, daralma görüldüğü üzere damarlarına da ameliyatla 4 stent takılan Doğusoy, hastalığına karşın çok sevdiği bilardoya bitmeme etti.

İlerleyen yaşına karşın Türkiye’nin türlü illerinde yapılan organizasyonlarda başarılarını sürdüren Doğusoy, kendisi kadar hastalara bilardo sporunu yapmayı tavsiye etti.

“Cereyan oluyor, insanı hayatiyetli tutuyor”

Katıldığı özel turnuvalarda 20 birinciliği ve mütenevvi dereceleri bulunan mütekait sayman Hayrettin Doğusoy, AA muhabirine, ağır sıklet olmayan, belli belirsiz yürüyüşlerle gerçekleştirilen bilardonun eksiksiz kendisine bakarak bire bir spor olduğunu anlattı.

Bir müsabakada 5-10 kilometre yürüyüş yapmış kadar efor sarfiyat edildiğini anlatan Doğusoy, “Durumu çok bunaltıcı sıfır hastalara tavsiyem, bilardo sporunu yapmaları. Kendini bırakmaktan çok elan iyidir. Kahvehanede boş boş oturmaktansa bu masanın etrafında spor tahsis etmek, yol yarmak haddinden fazla iyidir. Akıntı oluyor, insanı faal tutuyor.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin çoğu iline turnuvalara anbean başarılar elde ettiğini tamlayan Doğusoy, “Genelde elhak birincilik, ikincilik, üçüncülüklere aboneydik. Demincek burada kâin arkadaşların çoğu bizi geçti. Buradaki arkadaşlara destek olup sorarlarsa havari olmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Doğusoy, bilardonun temas yaştan bireyin yapabileceği ayrımsız spor dalı olduğuna belen ederek, şunları kaydetti:

“‘7’den 77’ye’ diye niteleyerek kavram vardır, o bizim spor için genelde meri olan bire bir özdek. Serinkanlı olmayı mucip ayrımsız spor bu. O yüzden relaks olmaya, o şekilde telafi etmeye çalışıyoruz. Kısaca 25 yıldır his rahatsızlığıyla beraber bu sporu yapıyorum. Sıkıntım olmadı. Bizim dahi bu yaşta benzer aldığımız şeyler oluyor, gençler bile olumlu taraflarını benzer alıyorlar, pahal taraflarını düzeltmeye uğraşıyorlar.”

Share: