Myanmar’da askeri yönetim lideri Hlaing, 2021’deki darbeden beri ilk kez Putin ile görüştü

Myanmar’bile askeri yönetimin lideri Min Aung Hlaing, Şubat 2021’da ordunun darbe ile yönetimi ele geçirmesinden bu yana ilk defa Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Al Jazeera’birlikte kayran düz habere bakarak, iki lider arasında uzun zamandır muhtemel görüşme, Rusya’nın Vladivostok kentinde planlı Şark Ekonomik Forumu’nun (EEF) marjında gerçekleşti.

RIA fen ajansının aktardığına göre, Hlaing ile darbeden bu yana mülaki ikinci şef olan Putin, mülakat esnasında “İlişkilerimiz müspet yönde gelişiyor.” dedi.

Ağustos ayında sunu sorununu giderebilmek için Rusya’dan akaryakıt ithal ika planlarını açıklanan Myanmar’daki askeri yönetimin lideri Hlaing da görüşmede Putin’e, ülkesinin ithalatı Acımasız rublesiyle ödemeye hazır olduğunu söyledi.

İki mutluluk delegeleri ortada birlikte yapılan görüşmelerde, turizm, yer yağı ve doğal gaz ticaretini artırmanın yanı sıra Myanmar ile Rusya arasında aracısız uçuşlar dahi karışma olmak amacıyla degaje soylu erki iş birliği ele makbuz.

Hlaing, temmuzda Moskova’yı ülfet etmiş fakat Putin ile görüşememişti.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik yüklülük yaşanmasının arkası sıra 1 Gücük Ay 2021’de yönetime umum koymuştu. Kalabalık, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Unvan Suu Çii özellikle atılmak için, mukavim çokça yetkili ve kudret partisi yöneticisini gözaltına almış, bir yıllığına yabansı hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve başkaldırıcı gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üstünde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin can gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Arkalama Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla kişi hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde yaşama birlikte gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 politik mahkum için idam cezası kararı verdi.

Share: