Narman Şehitler Barajı’nda icraat gece gündüz devam ediyor

Erzurum’birlikte yapımı süren Narman Şüheda Barajı, tamamlandığında ülke ekonomisine yılda 103 milyon 635 bin TL’lik ulama sağlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Mehabet Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğü, tarımda gündeş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden yeryüzü faziletkâr faydayı keşfetmek, musluklara zinde ve içilebilir su yaymak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini ekstrem risklerine cebin arkalamak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla bile suyun her damlasına sahip çıkıyor. Erzurum ve ilçelerinde serencam dönemde yapılan akarsu yapılarının artması bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde dahi büyük lüks oynuyor. Erzurum’a akıbet 19 yılda çokça mefret yatırımlar yaptıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “Dadaşlar diyarı Erzurum’üstelik serencam 19 yılda 7 baraj, 13 gölet ve 20 nüsha sulama tesisi tamamlanarak 386 bin 820 dekar tarım arazisi sulamaya açılmıştır. Bunlarla alay malay çalışmaları bitmeme fail Erzurum Narman Şehitler Barajı’nın tamamlanması ile barajda depolanacak akarsu ile 31 bin 420 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır” dedi.

Kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki barajın kret kotunun 2055,90 metre olduğunu, üst sıyırma hafriyat çalışmalarının tamamlandığını ve yüzde 22 fiziksel tahakkuk sağlandığını ifade fail Akca, “Temelden yüksekliği 76,90 metre ve su depolama kapasitesi 10,98 milyon metreküp olan Narman Şüheda Barajı’nın tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile mutluluk ekonomisine almanak 103 milyon 635 bin TL ulama sağlaması hedeflenmektedir” şeklinde konuştu. – ERZURUM

Share: