Nazik Taarruz’un 100. yılı nedeniyle Afyonkarahisar’da şehitliklerde merasim düzenlendi

Afyonkarahisar’da Nazik Tecavüz’un 100. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Albay Reşat Çiğiltepe ve Giresunlular şehitliklerinde tören yapıldı.

Sinanpaşa Kaymakamlığınca düzenlenen Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’ndeki törende, çelenk sunumunun ardından utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İlçe Bitirmiş Komutanı Teğmen İzzet Ruz, törende, 26 Ağustos’ta Kocatepe’de şafak sökerken başlayan ve binlerce kahraman şehidin kanlarıyla sulanan bu topraklarda Büyük Saldırı’un dünyada emsali görülmemiş kahramanlıklarla 30 Ağustos Başkumandanlık Vadi Muharebesi’yle değişmez zafere ulaştığını söyledi.

Bu toprakların Miralay Reşat Satış kabil kasıntılı insanların verdiği sakil mücadelelerle, akıttığı kanla yoğrularak vatan oluğunu vurgulayan Tarih, şöyle konuştu:

“Onlar, Çiğiltepe’yi için döktükleri yalnız kanlarla değil, faziletleriyle vatan yapmışlardır. Albay Reşat As ve arkadaşları vatan toprakları için ölmek büyüklüğünde verilen saraka ve matlup misyon uğrunda tek tereddüt etmeden fert verebileceğinin çarpıcı ayrımsız örneği olmuştur. Bu uğurda temas Türk askeri, gerektiğinde Miralay Reşat Komutan olmaya hazırdır.”

Konuşmanın arkası sıra Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Futbolcu, Belediye Başkanı Erdal Karaman ve ilçe protokolü, şehitlik ziyaretinde bulundu, mezarlara karanfil bıraktı.

Kuran-ı Selek okunması ve yakarış edilmesinin ardından merasim sona erdi.

Törene, ilçe protokolünün birlikte Balaban Hücum Bisiklet Turu ile gidiş etkinlikleri kapsamında şehitliğe gelen sporcular ve vatandaşlar katıldı.

İscehisar ilçesinde, Giresunlular Şehitliği’nde dahi merasim yapıldı.

Programa, İscehisar Kaymakamı Kasıt Kapar, Şehremini Ahmet Mecnunca, Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş ve kaza protokolü katıldı.Share: