Nazır Ersoy : ” Türk Dünyası Firez Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan kültür ve sanatının en balaban merkezlerinden Şuşa şehrine…

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) güdük sürede Türk dünyasında ve arsıulusal camiada hatırlı bir hesap kazandığını belirterek, “Bu konumuyla da ekin ve tekellüm alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelmiştir.” dedi.

TÜRKSOY Ekin Bakanları Daimi Konseyi 39. Zaman Toplantısı, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’de Merinos Koyunu Atatürk Kongre ve Hars Merkezi’nde başladı.

Bakan Ersoy, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ?TÜRKSOY’un, toplumları kuma aynı yapı altında buluşturan, geçmişin ruhlu bağlarını bugüne ve geleceğe haiz kültür olgusunun temelleri konusunda kurulduğunu söyledi.

Teşkilatın, ortak firez ve müzakere zenginliği ile Türk dünyasını kucaklamak, halklar ortada bağlanak, el birliği ve muadele duygularını tavlandırmak ve tıpkı zamanda arkadaş ve cömert ülkelerin sanat eserlerini, sanatçılarını, kültür adamlarını gayrı ülkelerde tanıtmak misyonunu adına getirme gayreti ortamında olduğunu anlatan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Ayrıca kültürümüzün tabiiyet, feraset ve müsamaha ilkelerine dayandığının bilinci ortamında Türk kültürünün arsıulusal düzeyde tanınması ve yaygınlaştırılması amacıyla çalışmaktadır. Kültürel dezenformasyon ve çarpıtmalarla mücadele ederek uygarlığa, dünya barışına ve eş haklarına katkıda bulunmaktadır. ?Böylesi kebir tıpkısı görevi yürütme fail TÜRKSOY, gelişmemiş sürede Türk dünyasında ve arsıulusal camiada hatırlı aynı hava kazanmıştır. Bu konumuyla da firez ve görüşme alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının kuma aklı ve sözcüsü haline gelmiştir. ?Coğrafyamızın jeopolitik konumu göz önüne alındığında TÜRKSOY’a bundan ahir dönemde üstelik büyük görevler düştüğü ve düşeceği açıktır. Seçkin birini başarıyla ifa edeceğinden ise şüphemiz yoktur. ?Bugünkü birlikteliğimiz vesilesiyle, ati dönemlerde mevzuat üstünde yapılması muhtemel düzenlemelere Nezaret kendisine değme kalem desteği vermeye amade olduğumuzu da burada göstermek isterim.”

“Arsıulusal Türk Dili Günü” amacıyla 15 Ara üstünde mutabakat sağlandı

Ersoy, açık ayrımsız coğrafyada farklı lehçeleri konuşulan Türk dilleri adına UNESCO gözetiminde uluslararası bölüm car edilmesi üzere TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO Milli Komisyonları marifetiyle özverili icraat yürütüldüğünü dile getirdi.

Türk tarihinin nazirsiz yazılı kaynakları olan Orhun Kitabeleri’nin dilbilimci William Thomsen aracılığıyla çözülüşünün zar edildiği 15 Açıklık günü üzerinde mutabakat sağlandığını nâkil Ersoy, “Bahis Konusu günün UNESCO gözetiminde kabulünün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. sene dönümü olan 2023 yılında ilan edilmesini umuyoruz. O zamana kadar ülkelerimizin UNESCO Milli Komisyonları arasındaki işbirliği ve eşgüdümün üstelik güçlenerek artacağına, haddinden fazla uluslu ortak çalışmalarımızın çoğalacağına ve ‘Arsıulusal Türk Dili Günü’ ilanı sonrasında düzenlenecek etkinliklerde hisse senedi birliğimizin sürdürüleceğine olan inancım tamdır.” ifadesini kullandı.

Bakan Ersoy, dünyanın genişlik kapsamlı danışma etkinliklerinden olan Türkiye Hars Yolu Festivalleri’nde gelecek sene birlikte Türk dünyasından hanek gruplarıyla benzeri araya geleceklerini bildirdi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’dahi bu yıl 7 festival kapsamında 20 binden fazla sanatçının 362 mekanda gerçekleştirdiği 4 bini fazla etkinliğe 33 milyon kişinin katıldığını anlatım eden Ersoy, bu şehirlere 2023’te İzmir, Adana, Gaziantep, Trabzon ve Erzurum’u ilaveten etkinliklerin 10 ile yayılacağı bilgisini verdi.

“Türk Dünyası Kültür Başkenti projesi bu yıl da hedefine ulaşmıştır”

Ersoy, ?TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Firez Başkenti” uygulamasıyla, kentlerin kültürel bir işaret değeri kazanmasının sağlandığına işaret ederek, bu kapsamda 2013 yılında Eskişehir’üstelik, 2018’da Kastamonu’üstelik sülale sahipliğini yaptıkları Türk halkları kültür şöleninin sonuncusunu Bursa’üstelik bir kez daha gururla hayata geçirdiklerini belirtti.

Dünyanın ciharıyek yanından artist, öğretim üyesi ve entelektüellerin kültürel etkileşim ve deneyim paylaşımında bulunduklarını anlatan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kıvançla tabir ediyorum kim domestik yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz zer kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Ekin Başkenti projesi bu yıl birlikte hedefine ulaşmıştır. ?Medeniyetler şehri ve Osmanlı’nın başkenti Bursa, mucibince taşıdığı ‘Türk Dünyası Ekin Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan kültür ve sanatının bildirme eke merkezlerinden Şuşa şehrine devredecektir. Şuşa zengin tarihiyle, Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu bayrı ekin beşiği yeniden diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır.

?Bu sene Daimi Kurul Toplantımız ile eş anlı gerçekleştirilen Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali’yle dahi müzakere alanındaki kardeşliğimizi perçinlediğimize inanıyorum. Türk milletinin özünü oluşturan insancasına ve kültürel değerleri, asırlardır dilden gönüllere nakşeden Türk’ün bilge atası Ağababa Korkut anısına düzenlediğimiz festival sayesinde kuma komütatör ve dilek coğrafyamızın sinema sanatını, profesyonellerin yanında genç kuşakların üstelik ilgisine sunuyoruz. Türk dünyasının kültürel kodlarını taşıyan eserleri peyrev ile buluşturup beraberinde tarihi, kültürel ve sosyal değerlerimizi sinema sanatı yoluyla güçlendirmeyi, antrparantez sektörde işbirliği olanaklarının artırılmasını amaçlıyoruz. ?Geçtiğimiz sene festivale katılan siz kızıl dostlarımız ile beyaz perde alanında eş tıpkısı deklarasyona imza atmıştık. Önümüzdeki dönemde üstelik işbirliğimizi somut projelerle hayata geçirmemize imkan verecek eş yapım anlaşmalarının imzalanması için müzakerelerimizi bildirme gücük sürede sonuca vardırmayı arzuluyoruz.”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Şehriyâr Raev de toplantının Türk dünyasında kültür ve musahabe hayatına alnaç verecek koskocaman kararlara çevirici olmasını diledi.

Teşkilatın 30 yıllık geçmişiyle Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılmasına aracısız ulama sunduğunu vurgulayan Raev, “TÜRKSOY halklarımız arasında ayrımsız değerli köprüdür. Sorumluluğumuzu adına ifham etmek amacıyla canla başla çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Toplantının küşat programına, Azerbaycan Hars Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Firez, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Hars Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Ekin Bakanı Atageldi Şamuradov, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başvekil Yardımcısı, Turizm, Kültür, Toyluk ve Belde Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Vekil Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Ülker Leşker, Arsıulusal Türk Akademisi Komutan Vekili Fuzuli Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Eskişehir Taşı, SELIM Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Share: