Nazır Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin aylık toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Aylık Bilgilendirme Toplantısı” Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’üstelik gerçekleştirildi.

Icra Vekili Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün önünde belirsizliklerle meşgul benzeri sürecin olduğunun değerlendirildiğine meni ederek, “Biz tekmil bu hırçın senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, kez haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) eliyle 33 ülkenin ulusal monitör kanalı ile 200 ülkenin toptan bilim kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Son 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında vazıh aleniyet yer ciddi ve yer faal lansman fail ülke olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Lansman kampanyaları yardımıyla yıl başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“2022’nin evvel 9 maaş döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, revize ettiği hedeflerine ayrımsız hamle henüz yaklaştığının göstergesidir. İleriye çevrik rezervasyonlar de az çok gür geliyor. Yıl sonuna rötuşlu hedeflerin de geçileceğine inanıyorum. 2016’bile 62 dolara kadar gerileyen yaşama başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya göre yüzde 35 artım kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Vekil Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi seyyar sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un yıl böylece kestirmece 15 milyon ziyaretçiyi mihman edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Işaret çeşitliliği üzere birçok alanda hususi projelere imza attık”

Turizmde eser çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Iz çeşitliliği üzere kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve firez turizmi alanında hususi projelere imza attık. Türkiye’nin domestik, ibdai ve doğal değerlerini ortaya fehmetmek üzere planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antik medeniyetleri havi yol ve velespit yolları, Duayen Çelebi, Mimar Sinan gibi kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası kabilinden inanç rotaları ile peynir rotası, ilgi yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi namına her şeyi amade arkaç getirdik. Gastronomimizi tanıtmak amacıyla harekete geçtik. Emeklerimiz yardımıyla dünyanın arz prestijli restoran derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ilk Teşrin’bile restoran listesini açıklayacak. Kazı Bilimi turizminde muhteşem çalışmalara imza attık. Güzeşte yıl 670 noktada hafriyat yaparak dünyada bir numara olduk. Takkadak kazı sayılarını arttırmıyoruz, bulunan kazıların de kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Hars Yolu festivallerini 7 bölgeye duyurmak istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına çokça iri katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle alelhusus Anadolu’üstelik otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’da gerçekleştirilen Troya Ekin Yolu Festivali’ni 300 binden fazla kişinin konuşma ettiğini aktaran Icra Vekili Ersoy, “Önümüzde Hükûmet Merkezi, Beyoğlu, Diyarbakır Firez Yolu Festivalleri var. Konya’de Mistik Müzik Festivali 30 Eylül’e büyüklüğünde devam ediyor. Gelecek yıl ise nisan ayında İzmir’dahi Hars Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni de festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi henüz gelecek yıl eylül ayında Türkiye Ekin Yolu Festivalleri programına dahil ederek 2023’te iklim sayısını 10’a çıkaracak ve seçkin sene bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Güvenli Turizm Sertifikası’nın bu sene sonu itibariyle Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini anlatım eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Çıktı çağımızda, sürdürülebilirlik, hayati ehemmiyet taşıyor. Türkiye bu anlamda çap bazında açık şümullü bire bir tören düzeni imzalayan devlet oldu. Kapsamlı bir şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna büyüklüğünde sektörümüzün tamamlaması müstelzim kriterler var. Kriterlerin bütünü departman temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ekim böylece bunun lansmanını yapacağız.”

Ilbay Yerlikaya: “14 milyon gezici konuk ettik”

İstanbul Valisi Mehabetli Yerikaya birlikte müstevli döneminde eksiksiz dünyada turizm istatistiklerinin altüst olduğunu belirterek, “Tehlikesiz Turizm Sertifikası programıyla başka ülkelere örnek olduk. 2020 ve 2021’da İstanbul’dahi toplamda 14 milyon seyyah misafir ettik. Salgın sonrasında ise hem Türkiye hem birlikte İstanbul, mevrut gezmen rakamları noktasında tekrar sıra yazmaya bitmeme ediyor.” dedi.

Bu yıl İstanbul’a mevrut gezici sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın en girişimci, yer konuksever, arz sunturlu insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan daha adamakıllı. Bakım sunumumuz üstelik öyle. Fakat rakamlarımız mütevazı.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise müstevli sonrasında Türkiye’nin arsıulusal turizm arenasına arz acul dönme eden ülkeler beyninde olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Orak Ayı ve ağustos ayları çok bunaltıcı geçti. Eylül ayında da grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem dahi sekiz mahiye dönemde doluluk ve görüş başı dirimlik ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin üstüne taşıyacağını umuyoruz. 2023’te değme şey hakeza devam ederse, Türkiye turizmde yıla haddinden fazla bahtlı başlayacak. Çarkıt yıllarda olduğu gibi baştan ayrımsız ahir yıl amacıyla, 2023 üzere rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te haddinden fazla bembeyaz şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın yanı sıra TÜROB umumi heyet üyeleri ve turizm sektörünün önde mevrut temsilcileri dahi benzeri araya geldi.

Share: