Nazır Karaismailoğlu, İstanbul Yıpranmamış Asır Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Önümüzdeki yıllarda (Güç Şehriyâr Dosdoğru Köprüsü) üzerinden geçecek çipo yolunu en güdük zamanda angaje etmek amacıyla olağanüstü çalışma gösteriyoruz.” dedi.

İstanbul Bakir Asır Üniversitesi 2022-2023 akademik yılı açım törenine katılan Karaismailoğlu, üniversitenin kullanılmamış dönemdeki ilk dersini “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” antetli sunumuyla verdi.

Küresel anlamda gidiş geliş ve ulaşım hareketliliği, şehirleşme ve beyinli ulaşım sistemlerine değinen Karaismailoğlu, bu kapsamda İstanbul’de hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Geçmiş Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki aylarda temas ay İstanbul’birlikte bir yer altı treni yatırımı yaparak İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya ve İstanbulluların yaşam standardını artırmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı yönlendirecek 4 esas trend bulunduğunu, bu trendlerin “elektrikli vesait, paylaşımlı gezi, özerk vesait ve bağlantılı araçlar” olduğunu, bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Elektrikli miftah sayısının 2025’te 85 milyona, 2040’ta 540 milyon adede çıkacağının öngörüldüğünü nâkil Karaismailoğlu, “Özellikle 15 dakikalık muvasala mesafesinde dolaşma, velespit ve scooter yutmak haddinden fazla önemli. bundan sonra bunları alışılmamış şekilde motivasyon etmeye bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

“Mutedil Kânunuevvel 100 yılın koridoru olacak”

Adaletli Karaismailoğlu, Türkiye’den sadece 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 milyar insana ulaşıldığını belirterek, bu potansiyeli soldurmak için tamlık planlamalarını yaptıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, 2020’bile 12 milyar ton olan dünya ticaret hacminin 2030’de 25 milyar tona, 2050’üstelik 95 bilyon tona, 2100’da bile 150 bilyon tona ulaşmasının beklendiğini ifade ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değindi.

Dünyanın genişlik büyük ticaret koridorlarından olan Mutedil Ilk Kânun’a meni fail Karaismailoğlu, ” Pekin’den Londra’ya büyüklüğünde kıvrak ayrımsız tecim koridoru oluşturduk. Bura dünyaya forma verecek, önümüzdeki 100 yılın koridoru olacak. Zira Türkiye buranın merkezinde. Hem yolculuk süresi hem birlikte Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Mutedil Mesafe önemini elan de artıracaktır. Tığ 100 yılı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çabuk trenle angajmanlı yer sayısını 54’e çıkaracağız”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’dahi hayata geçirdikleri dev projeler ortada saha alan İstanbul Havalimanı’nın gelecek 100 yılda hem Türkiye’nin hem dahi dünyanın ihtiyacını karşılayacağını, burasının celal aklıyla planlandığını söyledi.

Bundan ahir süreçte demir hat yatırımına çıktı ağırlık vereceklerini kaydeden Karaismailoğlu, bu alandaki hedeflerini paylaşırken, 8 ilde olan aceleci şimendifer bağlantılı şehir sayısını 54’e çıkaracaklarını bildirdi..

Türkiye amacıyla dijitalleşmeyi “olmazsa imkânsız” yerine nitelendirerek, müstevli sürecinde uzaya 2 uydu fırlatan enden ülkeler ortada düz aldıklarını tamlayan Karaismailoğlu, bu uyduların ustalık özelliklerinden bahsetti.

Yakın zamanda Türksat 6A’yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı ağız ağıza Türk mühendislerinin ürettiği benzeri peyk adına uzaya fırlatacağız. Zat uydusuyla uzayda temsil edilen 10 mutluluk beyninde meydan alacağız.” dedi.

“2023’te 5G’nin bütün Türkiye’ye yayılması amacıyla balaban bire bir planımız var”

Türkiye’nin 5G çalışmalarına değinen Karaismailoğlu, 5G’nin lansmanını İstanbul’dahi yaptıklarını hatırlatarak, “Bu tür bölgelerde 5G’yi artırmaya devam edeceğiz. 2023 yılında 5G’nin kamu Türkiye’ye yayılması amacıyla mehabetli tıpkısı planımız var.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları arasında ulaştırma ve haberleşme altyapısına 183,6 milyar dolar envestisman yaptıklarını belirterek, “Bunun kısaca yüzde 65’ini yağız yolu yatırımlarına harcadık. Bundan sonraki süreçte demir yoluna vakar vereceğiz. Çipo yolunun envestisman ağırlığı yüzdelik 50’lere artık” diyerek konuştu.

Bugüne kadarki projelerin yüzdelik 20’sini yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, bu sayede Anadolu’ya imdi yatırım yapılabildiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Çetince Padişah Çın Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu gibi yatırımlara değinerek, “Güç Melik Dosdoğru Köprüsü ortasından demir yolu geçecek. Önümüzdeki yıllarda üzerinden geçecek çıpa yolunu üstelik en güdük zamanda kişiselleştirmek için olağanüstü say gösteriyoruz.” diye konuştu.

Eskimemiş yatırımların açılışları bitmeme edecek

Adaletli Karaismailoğlu, tıpkısı bölgeye yapılan ulaştırma yatırımlarının üretime ve milli gelire sağladığı etkiye bel ederek, zaman kadarki yatırımlar sayesinde 19,4 bilyon dolarlık devir, 1,7 bilyon dolarlık yakıt tasarrufu, 9 milyon dolarlık kağıt, 36,7 milyon dolarlık karbon emisyon tasarrufu sağlandığını bildirdi.

Bundan ahir süreçte 2053’e kadar yatırımları planladıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “2053’e büyüklüğünde 190 milyar dolarlık ulaştırma projesini planladık ve çalışmaya da başladık. çıktı bunlar artarak bitmeme edecektir. Bütünü balaban, zihayat Türkiye için. Dünyanın ümranlı arz iri 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin altyapısını oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, bundan sonraki süreçte demir yolu ve haberleşme ağırlıklı envestisman sürecine girdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geri haddinden fazla majör aynı yer altı treni yatırımı yapmıştık. İstanbul kabilinden büyük metropollerde evcil yönetimlerin bir numara görevi; birinci sınıf, emin ve ekonomik aynı toplu ulaşım sistemi bina etmek ve işletmektir. Hep belediyelerin ve yerel yönetimin gözü burada olmalı. Amma maalesef buradaki eksikliği durdurmak için tığ Vekillik namına üstelik çokça oylumlu işler yapıyoruz. Güzeşte Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nı ve oradaki mahalleleri bağlayacak 7,4 kilometrelik tıpkısı yer altı treni hattını açmıştık. Önümüzdeki ay apayrı tıpkısı yer altı treni hattını açacağız. İstanbul Havalimanı’nı bağlayacağız. Ondan sonradan de yine Başakşehir Kayaşehir’deki Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ni…. Bu şekilde bitmeme edecek.”

Karaismailoğlu, Anadolu’bile üstelik haddinden fazla evire çevire amal yaptıklarını ifade ederek, 11 Ekim’üstelik Çanakkale’da Ayvacık Tüneli’ni, “Asos” ve Troya” tünellerini, sonrasında 26 kilometrelik Diyarbakır belde yolunu, takiben Gaziantep’te 22 kilometrelik Gaziray’ı, devamında Malatya Hekimhan tünellerinin açılışını yapacaklarını bildirdi.

Icra Vekili Karaismailoğlu’na fahri doktora

Konuşmasının arkası sıra Icra Vekili Karaismailoğlu’na İstanbul Kullanılmamış Asır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu eliyle gönüllü doktora tevdi edildi.

Hacısalihoğlu, “Türkiye’nin mühendislik altyapısı ve erişim vizyonunun gelişiminde yaptığı iri katkılar ve üstlendiği öncü lüks zımnında Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na üniversitemiz senatosunun 23 Ilkgüz kararıyla mühendislik alanında gönüllü doktora unvanı verilmesine oy birliğiyle değişmeyen verilmiştir.” ifadelerini kullandı.Share: