Nazır Karaismailoğlu: “Osmangazi Köprüsü’nden 55,5 milyon anahtar geçti”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın sayılı muallak köprüleri beyninde düz kayran Osmangazi Köprüsü’nden güzeşte çevirgeç sayının 55,5 milyona ulaştığını bildirdi.

Karaismailoğlu, kayıtlı açıklamasında, Nezaret adına, 2003-2022 yıllarında Türkiye’nin muvasala ve enformasyon altyapısına 1 trilyon 670 milyar liralık yatırım yaptıklarını vurgulayarak, son 20 yıldır prestijli projelere imza atarak Türkiye’yi geleceğe taşıdıklarını anlatım etti.

Osmangazi Köprüsü’nün bahis konusu projelerden yalnızca biri olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, dünyanın çevrilmiş muallak köprüleri beyninde saha kayran köprünün 426 kilometre uzunluğundaki İstanbul- İzmir Otoyolu’nun arz eke kesimini oluşturduğuna aktardı.

Karaismailoğlu, Dilovası ile Hersek Burnu arasında nesir edilen ve İzmit Körfezi’nin iki yakasını bağlayan köprünün, 2 bin 682 metre uzunluğunda olduğunu bildirerek, şöyle bitmeme etti:

“1550 metre ılımlı açıklığıyla, dünyada işletmeye çıplak olan yeryüzü balaban ılımlı açıklıklı asılı köprüler sıralamasında 7’nci sırada vadi alıyor. Osmangazi Köprüsü ile erişim zaman aldı, rahatladı. Körfezi makine ile kâin yolu kullanarak boşlamak 1,5 saat, feribot ile artırmak ise 45 ila 60 an sürüyordu. Dokunaklı günlerde bekleme süresi saatleri buluyordu. Saatler süren yolculuk Osmangazi Köprüsü ile sona erdi ve 5 dakikaya düştü. Dünyanın çevrilmiş asma köprüleri ortada yer kayran Osmangazi Köprüsü’nden geçen açkı benzer 55,5 milyona ulaştı.”

“Milletimizin desteği ile yatırımlarımız hız kesmeden bitmeme edecek”

Köprünün 1 Orak Ayı 2016’üstelik tamamlanarak vatandaşların hizmetine açıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Açıldığı sene Osmangazi Köprüsü’nden 2 milyon 123 bin anahtar geçerken, bu nüsha 2021’dahi 11 milyona yaklaştı. 2022’nin eş-orak ayı döneminde bile 8 milyon 793 bin 955 vesile Osmangazi Köprüsü’nü kullandı. Köprüyle zamandan yakıttan bile artırım sağladık. Osmangazi Köprüsü’nün hizmete açılmasıyla, zamandan almanak 4 milyar 670 milyon lira, akaryakıt tüketiminden almanak 1 bilyon 933 milyon liralık doğmak için almanak 6 milyar 603 milyon teklik tasarruf sağladık. Ayrıca, almanak 402 bin ton da karbon salınımını azalttık. Yaptığımız yatırımlarla vatandaşlarımızı sevdiklerine, gidecekleri yere hızlı, konforlu ve güvenle ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimizin desteği ile yatırımlarımız ivinti kesmeden bitmeme edecek. Ülkemizi geleceğe taşıyacak projeleri tekerlek teker hayata geçireceğiz. Tığ üzerimize sakıt sorumluluğu namına getirmeyi sürdüreceğiz. Kaybedecek tıpkı dakika zamanımız da yok.”

Share: