Nazır Meram Alım, toplumsal göz projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve kullanılmamış yuvalarına munsap 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Hava, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Altını Tarihinin En Iri Içtimai Konut Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai basamak hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi rastgele alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Gurur, 81 ilde bilcümle ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl ilk, domestik seçme öncesinde Reisicumhur Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu zar ettiğini hatırlatan Çalım, Türkiye’de yüzdelik 90’ı sosyal hane kalkmak amacıyla bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı aracılığıyla 1 milyon 170 bin ev mensur ettiklerini kaydetti.

Gurur, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını yükseltmek, tarihi mekanları canlandırmak namına şişman projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe istinkâf etmek anlayışıyla Konya’birlikte kullanılmamış Mevlana Meydanı’nı, esasen Edirne’da Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde düzenlemeler yapıyoruz. Bursa’da Celil Cami etrafında esasen belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz benzeri proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına uygun benzeri şekilde kazandırmaya çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne vasıl kavim bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Kurum, 455 millet bahçesini üstelik Edirne’den Hakkari’ye büyüklüğünde vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Hedef Çalım, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve mülk güvenliğini emniyet altına almış olduk.” diye konuştu.

Yaşanan afetlerin ardından Elazığ’birlikte Malatya’bile ve İzmir’üstelik tarihinin yer nazik inkılap projelerini başlattıklarını, Antalya’üstelik, Muğla’da ve Şarki Karadeniz’in tamamında facia alanlarında dev bir yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Gelgel, Türkiye’nin, ihtiyacı olan değme ürünü, seçme hizmeti, yeryüzü acul ve kaliteli şekilde çoğaltma kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına erbap olduğunu söyledi.

“Içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük”

Çekicilik, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda budun üzere arzuladıkları her hizmeti yapma, seçme eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren ayrımsız talih olduğunu dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu mutluluk ve budun için kesintisiz koşmamızın bildirme balaban sebebi de temas ülkeye kader olmayan bu şişman potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bütün içtimai devletin esas görevi olan tahaffuz hakkını, içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında kendi yerel, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla ilk 50 bin, peşi sıra birlikte 100 bin sosyal hane dedik ve bu projelere 2 milyonu aşkın vatandaşımız başvurma ederek nazik tıpkı teveccüh gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız marifetiyle balaban bire bir beğeniyle eşit buldu. Yöresel mimariye, bölgenin değerlerine akıllıca şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bittabi milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dahi bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla bakir yuva etme hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Basamak hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Hava, vatandaşlardan büyük tıpkı teveccüh gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: