Nebati: Hububat Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş yönlü yansıdı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Yüz Yüze Ikbal Gönüle Ümraniye Programı’ kapsamında sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, mangır ve toplum örgütü başkanları, iş insanları ve orgazm önderleriyle bire bir araya geldi.

Ümraniye’deki bire bir otelde planlı programa YANLIŞSIZ Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Saika da katıldı. Burada mütekellim Icra Vekili Nebati, müstevli sürecinde yüzde 14,1’e kadar yükselen aylakçılık oranının haziran ayı itibarıyla yüzde 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına gerilediğine dikkat çekti.

Bakan Nebati, Türkiye’nin büyümeye devam ettiğine vurgu yaparak, “Serian rastgele kamer Cumhuriyet tarihimizin yıpranmamış dış satım rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.   

‘2020 YILINDA DAHİ TÜRKİYE TAHACCÜM KAYDEDEN ÜLKELERDEN BİRİ OLMUŞTUR’ 

Bakan Nureddin Nebati, salgına karşın Türkiye ekonomisinin büyüme kaydettiğine ilgi çekerek, “Ülkemiz kamu dünyayı etkisine alan Kovid-19 salgınına karşın hızlı toparlanma kabiliyeti gösteren ekonomilerden biridir. Toptan ekonominin salgından iri hasar gördüğü 2020 yılında bile Türkiye, tahaccüm kaydeden nadir ülkelerden biri olmuştur. Türkiye ekonomisi 2021 yılında ise yüzdelik 11 oranında rekor aynı nema performansı elde etmiş, bu canlı nema görünümünü kararlı bire bir kompozisyonda sağlamıştır. Soylu Erki büyümeyle gelişigüzel istihdamda çokça dokunaklı artım kaydettik. Salgının bildirme çığlık dönemine nazaran yaklaşık 5,5 milyon yabanlık aynı istihdam artışı kaydederek 2022 yılı haziran bakımından toplam istihdamımız 30,9 milyona nail durumda. Sadece bu yılın evvel yarısında sağlanan savaş, acun ekonomisinin durumu, mal fiyatları, enerji fiyatlarındaki yükselişe rağmen istihdam artışı 862 bin kişi oldu. Salgın sürecinde yüzde 14,1’e kadar yükselen avarelik oranıysa bu sene haziran kocaoğlan bakımından yüzde 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına geriledi” diye niteleyerek konuştu.   

‘İHRACAT REKORLARI KIRMAYI SÜRDÜRÜYORUZ’ 

Nazır Bitkisel, “Attığımız strüktürel adımlar ve tedarik zincirindeki değişimlerin olumlu etkisiyle 2021 yılında ihracatımız teferruatlı dönemli trendin oldukça üstünde artım gösterdi. İhracattaki ruhlu performansımız 2022 yılında devam etmiş, 250 bilyon dolar sınırına dayanmıştır. Birden gelişigüzel kamer Cumhuriyet Altını tarihimizin yıpranmamış ihracat rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz. Kezalik ülkemiz turizm gelirlerindeki toparlanma itibarıyla bile değişik ülkelerden fazlalık ayrıştı. Rusya-Ukrayna Savaşına rağmen zinde ayrımsız başarım sergilemeye devam edebilmiştir. Beklentimiz yılsonunda turizm gelirimizin 37 milyar doların konusunda geçmek ve salgın öncesi seviyenin bile üzerinde ayrımsız performansın sergilenmesini göreceğiz. Safiha apaçık beyninde. Tamam küresel olumsuzluklara karşın üretimde, büyümede, istihdam ve ihracat artışında Türkiye adeta süratli ilerliyor. Ekonomimiz haddinden fazla şükür mıhlı ve akva. Tıpkısı da gidip şu bizim karamsarlar korosuna sorsanız size takkadak battık-bittik şarkısını söylemeye başlarlar” ifadelerini kullandı.  

‘ÖNLERİNDE UNVAN BULUNANLAR KORO HALİNDE BIBER DOLMASI YANLIŞ VERI YAPIYORLAR’ 

Bakan Nebati, eleştiriye vabeste olmadıklarına dikkat çekerek, “Tığ asla eleştiriye tutkun yahut sorunları görmezden gelen aynı anlayışa eş değiliz. Buradaki esas iş benzeri kesimin bilcümle sorunlara büyüteçle bakarken sükse kaydedilen alanları tamamen namevcut saymaları, hassaten spekülasyona varacak düzeyde ara sıra çarpıtmalardan imdat umanlar var. Meğer ‘eğriye kutur, doğruya birlikte doğru’ demeyi sanmak heybetli ve erdemli bir tavırdır. Beklentimiz objektif ve yararlı yaklaşımlardan ötesi değildir. Önlerinde ün bulunanlar bir koro halinde dolar şuraya gidecek, mutluluk şuraya gidecek diyerek alan talan istihbarat yaparlar. Uğrunda şöhret bulunanlar Türkiye’nin IMF’den takanak almadığını bilerek ağız ağıza ustalık bire bir duruşla herhangi bir ülkenin kapasitesi oranında almış olan miktarı dahi, takanak aldılara dönüştürebiliyorlar” dedi.  

‘CARİ AÇIĞIMIZIN ESAS SEBEBİ ENERJİ MALİYETLERİMİZDİR’ 

Icra Vekili Nebati, “12 aylık birikimli akan amal mayıs itibarıyla 34,6 milyar dolar aşkın vermiştir. Yani bizim akan açığımızın asıl sebebi erke maliyetlerimizdir. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle yakın dönemde ülkemiz adeta aynı erke seferberliği zar etmiş durumdadır. Akkuyu Santrali, Karadeniz doğalgazı, yenilenebilir enerji yatırımlarına ek namına evvel itibarıyla Abdülhamid Eğlek araştırma gemimiz bile devreye alınmıştır. Zaman 2 sismik araştırı ve 4 etüt gemimizle denizlerde dünyada eşine bir iki rastlanır ayrımsız muayene filosuna sahip konuma gelmiş durumdayız. İnşallah önümüzdeki süreçte tamam bu gayretlerimizin dahi karşılığını Büyük Rabbim denizler yoluyla bize verecektir” dedi. 

Vekil Nebati, sağlık dağılımında adaletin sağlanmasının sunma aşkın önem verdikleri konuların başında olduğuna dikkat çekti ve fiyatlar yoluyla enflasyonist baskıları azaltıcı tedbirler aldıklarını tabir etti.

‘TAHIL SEVKİYATI ANLAŞMASI TAHIL FİYATLARINA DÜŞÜŞ YÖNLÜ YANSIDI’ 

Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle savaşan tarafları ayrımsız araya getirmeyi başararak İstanbul’da imzalanmasını sağladığımız Hububat Sevkiyatı Anlaşması, güdük süre süresince ülkemizde olduğu kadar acun tahıl fiyatlarına dahi düşüş yönlü yansımıştır. Sonunda hububat ve semirtilmiş tohumlarda fiyatlar uğraş öncesi seviyenin bile altına gerilemiştir. Buna bulutsuz arsıulusal literatürde Recep Tayyip Erdoğan etkisi diyorlar” ifadelerini kullandı.  

‘AKARYAKITTA SUNU BIR IKI VERGİ KAYRAN ÜLKEYİZ’ 

Nebati, “Avrupa ülkeleri zarfında akaryakıttan yeryüzü birkaç algı kayran ülkeyiz. Pompa çıkış fiyatlarında rastgele akşam haber alıyoruz. Süt, mazot 22 lira seviyesine indi. Manşetlerdeki fon bulunmayan, alt abece geçiyor” dedi. 

Nebati, diyaliz merkezleri ve tıbbi cihazlar için SUT’ta çalışma yaptıklarını ve beş altı güne bile yayınlanacağını belirtti.  

‘ENFLASYON SORUNUNU HALLETMEK AMACIYLA MÜSTELZIM TAMLIK ADIMLARI BIRICIK TEK ATIYORUZ’ 

Nebati, “Pahalılık sorununu çözmek amacıyla gereken birlik adımları biricik bir tane atıyoruz. Zaman Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki AK Fırka iktidarı pekâlâ ki 20 yıldan bu yana milletimizin kül sorunlarının hal adresi olduysa, pahalılık sorunu dahi banko tıpkısı istisna değildir. Bu sorunun bile hal adresi esasen biz olacağız. Zaman kül global olumsuzluklara karşın Türkiye üretiyor, Türkiye büyüyor, Türkiye istihdam sayısını seçkin güzeşte aktarılma artırmaya bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.  

Bitkisel’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine karşılık

 

Bitkisel: IMF ile ayrımsız sözleşme imzalanmadı

 

Nebati: Büyümeden ödünleme vermeyince enflasyonla mücadele aralık alır

 

Share: